Marek Hudema: Summit, kterého se obává Rusko i Čína
Není to příliš obvyklé, aby se setkali představitelé více než sta zemí na společném jednání. V počtu účastníků tak bude summit demokracií, který organizují Spojené státy, výjimečný. Bude ale výjimečný i svými výsledky? V médiích se už objevily komentáře, že k ničemu nebude, že půjde jen o formální chválu demokracie, a že summit nic neznamená.
Je to ale zásadní nepochopení toho, jak vlastně vznikla myšlenka tohoto summitu a co má dokázat.
Čtěte také
Současný americký prezident Joe Biden s ní nepřišel až po nástupu do úřadu jako s reklamou na sebe či jen proto, aby se odlišil od svého předchůdce Donalda Trumpa.
Summit demokracií sliboval už dávno a paradoxně dokonce může být částečným pokračováním Trumpovy politiky. Jde na něm totiž o snahu postavit hráz jednomu autokratickému a jednomu diktátorskému režimu, které se snaží rozpínat po světě. Jde o to, postavit se Rusku a Číně.
Jako Rudé právo za normalizace
V západních médiích to chápe jen málokdo. Zato Moskvě a Pekingu stačilo jen naznačit, aby věděly, o co jde. Svědčí o tom společný komentář velvyslanců Ruska a Číny ve Spojených státech otištěný v americkém časopise The National Interest. Píší v něm, že summit je projevem „mentality studené války“ a „podněcuje ideologickou konfrontaci“. Demokracie podle nich není o jen o volbách, ale o prosazování vůle lidu.
Čtěte také
S tím lze jen souhlasit. Ovšem popis Ruska a Číny jako demokracií, které potřebují hlavně klid a stabilitu a také to, aby se nikdo nevměšoval do jejich vnitřních záležitostí pod záminkou ochrany lidských práv, to už nápadně připomíná Rudé právo za normalizace. A tehdy měl sovětský blok, jehož jsme byli součástí, k demokracii opravdu daleko a lidských práv se bál jako čert kříže.
Reakce Moskvy a Pekingu tak naznačuje, že summit demokracií by přece jen mohl k něčemu být. Samozřejmě, tento summit, který bude kvůli epidemii koronaviru virtuální, má zatím jen prodiskutovat některé nápady.
Konkrétní kroky vycházející z těchto myšlenek by pak měl přijmout druhý plánovaný summit, na kterém se mají setkat lídři demokratických zemí příští rok už osobně. Teprve tam uvidíme skutečnou váhu summitu demokracií. Zatím se ale zdá, že zřejmě k něčemu bude.
Autor je komentátor Lidových novin
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.