Marek Hudema: Kdo je tady konzervativec?
Americký prezident Donald Trump podle mnohých provádí konzervativní politiku. Podporují ho lidé, kteří se označují za konzervativce a bojovníky proti liberalismu, tedy v Americe odpůrci levičáctví i náboženští konzervativci. Je ale Trump skutečně konzervativec?
Čtěte také
Na jednu stranu Trump konzervativní program bezpochyby má. Mluví a obnovení tradičních hodnot, snaží se vymýtit levičáctví a woke kulturu – ta zpochybnila mj. tradiční rodinu, danost pohlaví a fakticky i rovnost ras. Jenže, chce se Trump skutečně vrátit k tradičním hodnotám?
A speciálně k těm, které po něm požadují američtí křesťanští konzervativci?
Když se podíváme na to, jak se chová k ženám a kým se obklopuje, nevypadá to, že by zrovna toužil třeba po tradičních rodinných hodnotách.
Stejně tak něco takového zřejmě neplánuje Elon Musk, který teď hraje roli důležitého Trumpova poradce. A že by vnášeli morálku do politiky, jak to mají rádi konzervativci? Ani náhodou.
Čtěte také
Trump tvrdí, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj může za válku na Ukrajině a označuje ho za diktátora, zatímco ruského vládce Vladimira Putina, který válku rozpoutal, označil za přítele. Trump lže a vzývá kult síly.
Navíc mluví o svém nástupu do úřadu jako o revoluci, což je slovo, které podstatná část konzervativců nenávidí. Konzervativci přece preferují pozvolné změny, ne radikalitu, s jakou se snaží přetvořit americký stát Trump a jeho ministr Musk.
Spíš fašismus?
Připomíná to jiné hnutí, kterému nejprve někteří konzervativci fandili, až se ukázalo, že není konzervativní, ale modernistické, revoluční a že rozkládá stát, rodinu i morálku.
Jde o fašismus, jehož prvky v Německu později použil nacismus.
Možná není úplná náhoda, že Musk zdravil davy na prezidentské inauguraci zdviženou pravicí, a že to samé gesto udělal na Steve Bannon na nedávné konferenci amerických konzervativců, kde byl hlavní hvězdou Trump.
Publikum jim za to ještě tleskalo.
Autor je komentátor serveru lidovky.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.