Marek Hudema: Bude mít Evropa komisaře pro obranu? Třeba z Česka?

27. únor 2024

Nová Evropská komise by měla mít komisaře pro obranu. Zmínila se o tom šéfka současné a zřejmě také budoucí Evropské komise Ursula von der Leyenová. A tak se už teď objevují kandidáti na tento zatím hypotetický post. Včetně jednoho Čecha.

Předpokládá se, že komisařem pro obranu by mohl být někdo z východní Evropy. Východoevropané jsou nejblíže Rusku, které ohrožuje Evropu, a Východevropané nejvíc tlačí na posílení evropské obrany a zbrojní výroby.

Čtěte také

Zuby si tak prý brousí současný polský ministr zahraničí Radek Sikorski, litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, lotyšský ministr zahraničí Arturs Krišjānis Kariņš a estonská premiérka Kaja Kallasová. V Česku se pak spekulovalo o tom, že by se o tento post mohl ucházet Jiří Šedivý, dnes šéf Evropské obranné agentury.

Pokud by ovšem skutečně kandidovali Kallasová či Sikorski, nemá proti nim Šedivý takřka žádnou šanci. Ano, vyzná se v obraně, byl dokonce i českým ministrem obrany, ale mezinárodně není příliš známý.

Zatímco Kallasová i Sikorski ano, a dokonce se pomalu rozjíždí i kampaň jejich podporovatelů, kteří je chtějí dostat na tento post.

Čtěte také

Víme co, nevíme jak

Pokud by ale byl nakonec evropský komisař pro obranu bezzubý, tedy bez nějakých významných pravomocí, většina kandidátů by odpadla a Šedivý by měl šanci.

Evropská unie už totiž má post vysokého představitele pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a může se stát, že na toto místo bude kandidovat někdo významný z důležité členské země, a tudíž mu nebude dost dobře možné odebrat část pravomocí a přesunout je k novému komisaři pro obranu.

I Sikorski a Kallasová pak mohou usilovat spíše o post vysokého představitele než o méně důležitou pozici komisaře pro obranu.

Marek Hudema

Je známo, že země Evropské unie sice chápou nutnost posilovat svoji společnou obranu a zbrojní výrobu, ale jak to udělat, na tom se neshodnou. Snahy o zorganizování vlastní obrany bez Spojených států většinou končí blamáží nebo hádkou. Nebo obojím.

Podobné je to většinou i s pokusy o koordinaci zbrojní výroby. A stejně to bohužel může dopadnout i s komisařem pro obranu. Což by bylo možná výhodné pro případného českého kandidáta, leč oslabilo by to postavení Evropské komise i postavení Evropské unie jako celku.

Autor je komentátor Lidových novin

autor: Marek Hudema
Spustit audio