Majitel TV Barrandov: Chystáme novou politickou debatu bez Jaromíra Soukupa. Chceme ale provokovat

8. říjen 2024

Až se sledovanost televize Barrandov dostane minimálně na šest procent, tedy víc než dvojnásobek, bude připravená na prodej. Majitel vydavatelství Empresa, kam tato třetí největší komerční televize u nás spadá, Jan Čermák ji chce do té doby oživit novými pořady a celou skupinu očistit od dluhů. Ty jen ve firmě Barrandov Televizní studio a Media Master, které skončily v insolvenci, dosáhly celkově kolem 1,5 miliardy korun.

Jan Čermák je podnikatel s pohledávkami a investor do firem v problémech. Do zadluženého vydavatelství, které bylo ovládané mediálním podnikatelem a moderátorem Jaromírem Soukupem, vstoupil zhruba před rokem, když skoupil část pohledávek od bank a obchodních partnerů vydavatelství. Letos v květnu Empresu po dohodě ovládl celou. 

Čtěte také

Jan Čermák a jeho tým začali ve snaze zvýšit sledovanost investovat do natáčení nových pořadů a aktuálně chystají i novou politickou talkshow. 

„Volební rok je před námi a to chceme využít. Politická debata vždycky na Barrandov patřila, koneckonců pan Soukup mohl být pro spoustu lidí kontroverzní, ale taky je uměl zvednout ze židlí, rozproudit krev a provokovat. A já myslím, že to tam patří,“ říká v rozhovoru pro pořad Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus podnikatel Čermák.  

O tom, jaká by měla politická debata na Barrandově být, už má představu. „Chceme provokovat, chceme být vidět a chceme dát prostor zase všem. Nechceme se omezovat nebo vymezovat, nechceme být ani pravicoví, ani levicoví,” popisuje.  

Bez pořadů Jaromíra Soukupa

Moderátorem na TV Barrandov ale již nebude Jaromír Soukup. Ještě do letních prázdnin tam měl devět pořadů od zpráv přes hovory s politikem Miroslavem Kalouskem až po vaření.

Jeho styl byl experty považován za specifický. Od Českého filmového a televizního svazu si před šesti lety vysloužil zvláštní anticenu Zlatý citrón, když jeho debaty porota označila za bizarní koktejl diletantství a účelového politického aktivismu.

Čtěte také

Soukup se navíc minulý měsíc před krajskými volbami objevil jako zástupce hnutí Přísaha expolicisty Roberta Šlachty v superdebatě České televize.

Podle Jana Čermáka nicméně stažení Soukupa z obrazovky neznamená v jejich vztazích nic zásadního. „Nedohodli jsme se na formátu ani na něčem dalším. My jsme také nikdy žádný jeho návrat po letních dovolených nepotvrzovali. Pro nás je to opravdu změna kurzu, televizi chceme dělat trošku jinak. Máme na některé věci jiný názor, ale není to nic, co by vedlo k nějakému rozkolu,” přibližuje Čermák.

„Určitě si umím představit, že ho rádi pozveme na nějakou televizní debatu jako hosta, případně za nějakou stranu. Ale v rámci vyváženosti si samozřejmě nemůžeme dovolit ho zapojovat v pozici moderátora, protože tam už by ta zaujatost byla. A to my nechceme,“ vysvětluje.

S Jaromírem Soukupem ale jedná o tom, že by se finančně podílel na jeho nových online pořadech mimo TV Barrandov.

Agentura Médea

Další dohoda, kterou Čermák se Soukupem chystá, se týká jeho mediální agentury Médea. Ta dříve patřila k největším na trhu v mediální reklamě a inzerci, kvůli dluhům se ale také dostala do problémů a nyní je v insolvenčním řízení. Jan Čermák v ní získal také polovinu, Soukupovi ji chce ale vrátit.

„Jedno z možných řešení a poměrně asi vysoce pravděpodobných je, že bychom společnost očistili a panu Soukupovi postoupili zpět náš 50procentní podíl. Protože po poměrně dlouhé a zralé úvaze nechceme figurovat v podnikání mediálních agentur, minimálně ne teď. Příliš bychom se rozkročili,“ vysvětluje v pořadu Peníze a vliv.

„Musím říct, že mediální byznys z pohledu televize, tištěných médií nás jak organizačně, tak finančně poměrně vyčerpává. Je to náročný byznys, to já přiznávám. Nechceme mít větší záběr, než bychom zvládli,” říká Čermák za svůj tým a zároveň i firmu S-24 holding.

Jaromír Soukup mu podíl v agentuře prodal za korunu. „Tak bychom samozřejmě v rámci zachování korektnosti i my zpětně prodávali za stejných podmínek,“ plánuje Čermák.

Jan Čermák, investor

Média jako divoká karta

I po roce restrukturalizace se zatím televize a vůbec vydavatelství potýká se ztrátou a nový majitel ho musí dotovat. Investici ale Jan Čermák podle svých slov dělal od začátku s tím, že jistotou jsou nemovitosti skupiny, především v pražském Braníku.

Čtěte také

„Čili pro nás byl jistý obchod v tom, že skoupíme pohledávky bank, což je náš standardní modus operandi, a budeme řešit rozprodej nemovitostního portfolia. A řekněme, že jsme televizi a tisk vzali jako divokou kartu. Trošku jsme si vsadili na to, že po tvrdé dřině bychom z toho opravdu něco mohli dostat. Ten rozdíl poměru cena–výkon se nám tady jevil jako pořád únosný. Nedokážu ale teď odhadnout, jak to vyjde,” přiznává. 

Věřitelé společnosti Barrandov Televizní Studio by podle něj i plánu reorganizace měli získat zpět zhruba dvě procenta ze svých pohledávek v původní výši přes 900 milionů korun. V případě konkurzu firmy odhad návratnosti činil jen půl procenta.

Čermákovy začátky

Vydavatelství zdaleka není jedinou investicí a aktivitou Jana Čermáka. Ve spolupráci s fondem IFIS se angažuje také v největší insolvenci v Česku, kterou je pád finanční skupiny Arca s 20 miliardami dluhů. Výnos pro věřitele se v tomto případě podle Čermáka dá čekat kolem 10 procent.

Další velkou insolvencí, do níž Čermák vstoupil, je zkrachovalá obchodní skupina NWT. 

Čtěte také

K obchodu s pohledávkami se dostal Jan Čermák oklikou, původně totiž vystudoval střední školu se zaměřením na techniku jaderných zařízeních a pokračoval krátce na technické vysoké škole. Po revoluci začal pracovat pro velké firmy, kde se dostal k řešení pohledávek.

„Zjistil jsem, že to je vlastně zajímavé a velmi kreativní a v té době o tom nikdo nic nevěděl,“ vysvětluje.

Nákup a nezaplacení pohledávky za několik milionů korun ho ale v 90. letech přivedl také na rok do vězení.

„Byl jsem mladý kluk, ale nechci to na to svádět. Udělal jsem chybu, ale ty peníze jsem dlužit nezůstal, zaplatil jsem do poslední koruny,“ popisuje dnes Čermák.

Po letech se podle svých slov s trestem smířil. „Vnímám to jako něco, co možná i bylo nutné, aby mi to trošku přistřihlo křídla, posadilo zpátky na zem a srovnal jsem si v hlavě, co je vlastně cílem. Beru to jako nějaké poznání. Pyšný na to nejsem, ale je to součást mého já. Asi to tak prostě mělo být a bylo to tak správně,“ dodává Jan Čermák. 

Poslechněte si celý rozhovor, audio je nahoře v článku.

Spustit audio

Související