Magazín Leonardo – Technika

31. srpen 2015

Lidé před Turingem - slavný matematik by neuspěl tak rychle bez práce svých předchůdců.

V úvodní aktualitě magazínu zmíníme předpověď některých technologických vizionářů, kteří předpovídají, že energie ze solárních zdrojů zvítězí už za 15 let, tedy kolem roku 2030.

Lidé před Turingem

Britský film Kód Enigmy, v originále The Imitation Game, se letos ucházel o osm oskarů, získal jednoho za adaptovaný scénář. I my se v repríze magazínu budeme věnovat německému válečnému kódu a jeho prolomení, ovšem zaměříme se na historii, která se do filmu nevešla a ani vejít nemohla. Matematik Alan Turing totiž navazoval na dlouholetou práci několika dalších vědců. Budeme o ní mluvit s doc. Jiřím Tůmou z MFF UK.

Když je elektřiny (až) moc

Drama historické a bezdrátové bude vystřídáno dramatem současným a kabelovým. Česká elektrická síť nedávno měla problémy s přetoky elektřiny, které způsobily německé větrné elektrárny. Možná rizika obchodů s elektřinou napříč Evropou sleduje a řeší společnost ČEPS. Jak funguje provoz naší přenosové soustavy? O tom mluvil Štěpán Sedláček s vedoucím dispečerů přenosové centrály Radimem Chrapkem.

Poslouchejte Magazín Leonardo dnes ve 21:40.

Pořad je reprízován.

autor: mrk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.