Lukáš Kovanda: Vláda s ANO je „polibkem smrti“. V Praze přibude investic, ČSSD ještě „zlevicovatí“

8. říjen 2018

Atmosféra ve společnosti se posouvá mírně pravicovým směrem. Hnutí ANO se bude část tohoto trendu snažit zachytit.

Tím otevře prostor sociální demokracii, aby ještě více „zlevicovatěla“. Současná vláda přes pnutí v sociální demokracii tedy vydrží, „na odstřel“ mohou zůstat komunisté. To vše lze odhadnout na základě výsledků právě proběhlých voleb.

Alena Zemančíková: Po volbách

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš ve volebním štábu v obchodním domě Kotva v Praze.

Předseda vlády Andrej Babiš na jednom z posledních předvolebních setkání v Praze ujistil budoucí voliče své strany, že na rozdíl od ostatních má ANO pouze pozitivní program. Když si to přeložíme, mělo by to znamenat, že volební boj bojují s vyloučením částice „ne“ – ostatně to odpovídá jejich názvu.

O posunu pravicovým směrem svědčí dobré výsledky ODS v celé řadě volebních obvodů. Úspěšné je také hnutí ANO, které lze označit za středové, ačkoli voliče bere také levicovým stranám, zejména sociální demokracii. Ta naopak ve volbách pohořela.

Nedařilo se příliš ani extrémním politickým silám, jako jsou komunisté nebo Okamurova SPD. Ukazuje se také, už opakovaně, že jít do vlády s ANO nebo jeho vládu podporovat je spíše „polibkem smrti“ než cestou k vyšším preferencím. Aktuálně to pocítili opět sociální demokraté a také komunisté.

ODS se taktika odmítání spolupráce s hnutím ANO naopak vyplácí. Dobrý výsledek zaznamenala řada místních a regionálních politických uskupení a nezávislí kandidáti.

Dosavadní prosperita ČR bude pokračovat

Zmíněný úspěch hnutí ANO je do značné míry zastíněn nepříliš příznivým výsledkem v Praze. Právě v metropoli lze čekat s novou magistrátní koalicí citelný nárůst investic. Ty jsou počínaje rokem 2015 poměrně utlumené.

Ondřej Neff: Pro levicové voliče je ANO zjevně atraktivnější než jejich ČSSD a KSČM

První místopředseda ČSSD Jiří Zimola.

Propad sociálních demokratů a komunistů byl očekávaný. Oranžovým předpovídaly výzkumy dokonce dvouprocentní výsledek, nakonec byl téměř tříprocentní. Jedno procento víc nebo míň nemění nic na tom, že šlo o fiasko. Oběma vyluxovalo hlasy hnutí ANO a komunistům urvala kus masa Okamurova SPD.

V Praze se v uplynulých letech investuje sotva poloviční objem prostředků v porovnání s předkrizovými léty. Jde jistě o jeden z klíčových důvodů, proč hnutí ANO, jehož primátorka Adriana Krnáčová metropoli řídila od konce roku 2014, v Praze neuspělo tak jako v řadě jiných míst země.

Úspěch ODS a částečně i Pirátů má svůj základ v ekonomické prosperitě, kterou Česká republika už několikátým rokem zažívá. Voliči jsou v době prosperity méně orientováni na sociální jistoty a díky nízké míře nezaměstnanosti a svižnému růstu mezd se ochotněji otevírají středu či pravici. Z toho těží nejvýrazněji právě ODS, které se podařilo samu sebe vykreslit jako pravicovou sílu, jež jako jediná se skutečně může postavit „levicovému“ hnutí ANO.

Petr Holub: Výsledek ČSSD je katastrofální. Může se stát, že úplně zanikne

ČSSD

Komunální volby tradičně ovládli nezávislí kandidáti, kteří představují dvě třetiny zvolených zastupitelů. Z celostátních stran jsou pak nejsilnější lidovci, hnutí STAN a ODS. Mírně také posílilo hnutí ANO.

Výsledek voleb nijak nenaruší dosavadní fungování vládní koalice, i když u sociálních demokratů nastane další výrazné pnutí. Sociální demokraté však nakonec zřejmě vsadí na postup setrvání ve vládě, přičemž se v ní – díky tomu, že ovládají ministerstvo práce a sociálních věcí – pokusí ještě více než doposud akcentovat sociální ohledy. Budou tedy pravděpodobně usilovat o další tlak na růst mezd, navyšování platů státních zaměstnanců či minimální mzdy – a těmito kroky se zřetelně odlišit od hnutí ANO.

Premiér Babiš se totiž tím pádem bude ocitat v situaci s omezeným manévrovacím prostorem, jelikož nebude chtít ztrácet své středové a středopravé voliče, kteří by v důsledku neskrývaně levicové vládní politiky patrně dále přecházeli zejména k ODS, jež je teď hnutí ANO největším rivalem.

V proběhlých volbách oslabila tradiční levice a extrémní politické síly. Oboje představuje příznivou zprávu z hlediska dalšího ekonomického rozvoje ČR i z hlediska mezinárodních investorů. Podobně příznivě tito investoři hledí na úspěch středových a zejména pravicových stran. Volby tedy nijak nenaruší ani dosavadní prosperitu České republiky. Tu například v Praze podpoří již vzpomínaná předpokládaná výrazně intenzivnější investiční činnost.

Spustit audio