Lukáš Kovanda: Berlíňané se bouří, podstata jim uniká

Protesty kvůli vysokým nájmům v Berlíně.
Protesty kvůli vysokým nájmům v Berlíně.

V Berlíně jako v Praze či Brně. Za zvyšující se nájmy a zdražující nemovitosti prý mohou spekulanti a developeři.

Podstata problému ale tkví v něčem jiném. Dle loňské studie Nadace Hanse Böcklera chybí v Berlíně 310 tisíc cenově dostupných bytů. Částečně kvůli přeregulovanosti nové výstavby, částečně proto, že si ji většina Berlíňanů ani nepřeje.

Berlín možná vyvlastní firmy pronajímající velký počet bytů. Aktivisté shání podpisy pro referendum

Berlín

V Berlíně se nejspíš bude konat referendum, které by mělo z města vykázat velké vlastníky bytů. Jde o součást reakce na rychle rostoucí nájmy. Vyvlastněné byty by se dostaly do majetku města.

Když v roce 2014 Berlíňané v referendu rozhodovali, co s bývalým letištěm Tempelhof (poslední let odbavilo roku 2008), rozhodli se ponechat jej jako park a volnočasovou zónu.

Politici přitom zamýšleli na jeho čtvrtině nechat vystavět nové byty, včetně cenově dostupných. Berlíňané ale odmítli, a tak se město může chlubit třistahektarovým parkem (pro srovnání, celé Monako má 200 hektarů).

Poptávku po bydlení v německé metropoli umocňuje poptávka spekulativní. Tu ovšem výrazně živí extrémně uvolněná měnová politika Evropské centrální banky. Ta snižuje úrokové sazby úvěrů, včetně hypoték, a zároveň oslabuje euro, což německé nemovitosti zatraktivňuje v očích zahraničních investorů.

Horní limit pro výši nájmů

Zdražující berlínské nájmy jsou z podstatné části daní za jednotnou měnu a za záchranu Řecka, Itálie a spol., což jsou země, které by bez extrémně uvolněné měnové politiky ECB už zřejmě zbankrotovaly.

Opuštění senioři si v Miláně „adoptují“ studenty, kterým se ve městě obtížně shání bydlení

Seniorka - žena - babička - prarodiče

Projekt propojuje v italském Miláně seniory, kteří žijí sami, s mladými lidmi, kterým se ve městě složitě hledá dostupné bydlení. Program „Adoptuj si studenta“ je výhodný pro obě strany – starší lidé, většinou vdovy, získají společnost, studující zase seženou daleko levnější ubytování, než je v metropoli běžné.

A konečně, roku 2015 se německá vláda snažila růst cen bydlení (nejen) v Berlíně omezit takzvanou brzdou nájemného. Horní limit pro výši nájmů ale odradil majitele nemovitostí od pronajímání levnějších bytů, protože zastropované nájemné nepokrylo náklady na jejich údržbu.

Raději byty pronajímají jen krátkodobě, za nezastropovanou cenu, a v mezidobí ponechávají prázdné.

Podstata problému ale bouřící se Berlíňany nezajímá. O vinících už má jejich „první signální“ dávno jasno. „Na tapetě“ jsou spekulanti a developeři.

Lukáš Kovanda

Přitom klíčovými viníky drahých nájmů jsou Berlíňané sami, kteří odmítají novou výstavbu, a také slabé euro, tedy měnová politika Evropské centrální banky. A němečtí politici.

Autor je hlavním ekonomem Czech Fund