Luboš Palata: Syrské sirotky lze přijmout i proti vůli Babiše. Nestojí nad zákony
Větu o našich vlastních českých sirotcích, o které se musíme postarat a proto se nebudeme starat o padesát sirotků ze Sýrie, kterou koncem minulého týdne vypustil premiér Andrej Babiš, jsem v jen o něco odlišné variantě už četl.
Podobné věty totiž ovládly český veřejný prostor po Mnichovu 1938. A zdůvodňovalo se jimi vypovídání židovských utečenců, nebo odebírání azylu německým politickým běžencům. Té době, kdy se tak dělo, se dnes říká druhá republika. A z těch pár měsíců mezi Mnichovem a okupací je toho málo, na co bychom mohli být jako Češi hrdi.
Thomas Kulidakis: Babišova sázka na nelidskost
![Andrej Babiš, dny NATO v Ostravě Andrej Babiš, dny NATO v Ostravě](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/uploader/natodays06_180916-150806_mda.jpg)
V případě Andreje Babiše se někdy zdá, že řekne první myšlenku, která se mu v ústech ocitne dříve, než ji kritickému zkoumání podrobí myšlenkové ústrojí zvané mozek.
Jednou z mála takových pozitivních kapitol je dnes už slavný příběh Wintonových dětí. Dětí židovských, které před smrtí v plynových komorách zachránil odvozem do Velké Británie sir Nicolas Winton.
Nad tímto příběhem se dnes dojímáme. Ale většinou už nedodáváme, že se tak dělo v pomnichovském Československu zachváceném obří, odpornou a zbaběle hanebnou vlnou antisemitismu, která neměla obdoby.
Obyčejný populista ustoupí
A těch lidí, kteří tady v Česku Wintonovi pomáhali s dobrým úmyslem, moc nebylo. Pražské úřady pak poskytovaly pomoc především proto, že zbavit se Židů bylo z pohledu tehdejší československé vlády jen dobře. A proč v tom bránit britskému snílkovi.
Petr Hartman: Babiš nakládá s migrací jako obchodník s deštěm
![Premiér Andrej Babiš Premiér Andrej Babiš](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/images/762f805d0e50b82364f9d358498ec058.jpeg)
Prodával recept na to, jak podle návodu indiánských šamanů přivolat déšť. Byť zdravý rozum velí tomu nevěřit, přesto byl u některých kansaských farmářů úspěšný.
My, kterým přijdou slova vlastního premiéra vůči syrským sirotkům nelidská, máme možnost se mu postavit. Postavit se vlně islamofobie, podobně hanebné, jako byl druhorepublikový antisemitismus. A syrským sirotkům se pokusit pomoci sami. Tak jako židovským dětem z Československa sám pomáhal sir Nicolas Winton.
A to i v rámci českých zákonů, které ať si Andrej Babiš říká co chce, stále umožňují přijímat žadatele o azyl. A Česko, byť premiér tvrdí, že nepřijmeme ani migranta, i dnes uděluje ročně několik set azylů a dlouhodobých pobytů pro válečné uprchlíky. Včetně těch ze Sýrie. Prostě proto, že stále máme takové zákony a ani Andrej Babiš není bůh, který by stál nad nimi.
Navíc jsem přesvědčen, že pokud nás bude dost, a já pořád věřím, že nezfanatizovaných, odvážných lidí se srdcem na správném místě je v této zemi většina, i Andrej Babiš sám nakonec ustoupí. A Česko pomoc syrským, ale třeba i ukrajinským sirotkům poskytne.
Protože Andrej Babiš není koneckonců, alespoň prozatím, nic jiného, než jen obyčejný populista. A ten přece názoru většiny nakonec ustoupí.
Autor je redaktorem MF DNES
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.