Luboš Kreč: Jaderné oživení pražské burzy

10. únor 2025

Pražská burza zažila už teď, zkraje února, hodně předčasné Vánoce. Na její hlavní akciový trh vstoupila po víc než čtyřech letech nová firma. IPO – čili primární úpis cenných papírů – tam ve čtvrtek měla plzeňská společnost Doosan Škoda Power, která vyrábí turbíny pro elektrárny a kterou ovládá jihokorejský koncern Doosan. S ohledem na dění v tuzemské energetice se ale nabízí otázka, zda umístění minoritního podílu na burzu nebylo spíš politické, než byznysové rozhodnutí.

Čtěte také

Dosud poslední velkou akciovou emisí v burzovním paláci v centru Prahy byl vstup zbrojovky Colt CZ v létě 2020. Pak už na hlavní trh burzy přešli jen dva menší hráči – výrobce dronů Primoco a strojírenský podnik Gevorkyan a jinak nic. Až teď Doosan. 

Což o to, plzeňská společnost na burzu podle svých výkonů patří, její roční obrat se počítá v miliardách korun a zisky ve stovkách milionů. To, že patří jihokorejskému průmyslovému konglomerátu, který ji získal v roce 2009, už tomu ale odpovídá méně. A to i přesto, že na burzách se obchoduje s akciemi i dalších dceřiných firem holdingu. 

Patří Doosan na českou burzu?

V Koreji jsou na veřejných trzích totiž kótované akcie nejen samotné skupiny Doosan Group, ale i jejích divizí Doosan Robotics či Doosan Enerbility. Celá skupina pak od loňského roku prochází rozsáhlou transformací, jejímž cílem je jednak snížit celkové zadlužení, jednak posílit její důraz na rozvoj moderní energetiky a robotiky. 

Jenže to, že na pražské burze skončí třetina plzeňského Doosanu, se zdá být výsledkem úplně jiných procesů.

Čtěte také

Ostatně i známý podnikatel a investor Ondřej Kania, který se pochlubil, že spekulací s akciemi Doosanu vydělal během pár hodin několik milionů korun, poznamenal, že parametry IPO byly nastavené tak, aby to celé vypadalo dobře a úspěšně. 

Jako jedna obří chladící věž nad tím totiž ční mnohasetmiliardová zakázka na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, pro kterou vláda a polostátní společnost ČEZ vybrali jihokorejský koncern KHNP.

A právě Doosan je jeho osvědčeným a dlouhodoletým dodavatelem. Ostatně obě firmy už dřív oznámily, že na českých jaderných kontraktech hodlají spolupracovat. 

Spolupráce na stavbě Dukovan?

A jelikož jaderná energetika je možná víc než byznys také politika a diplomacie, až příliš vstup plzeňského Doosanu na pražskou burzu připomíná pečlivě připravené PR. Jihokorejci kontrakt mimo jiné dostali kvůli příslibu, jak pomohou zdejší ekonomice, zdejším firmám, zdejšímu byznysu. 

A považte: Jihokorejská firma, která se podílí na dostavbě Dukovan, pomůže zdejšímu kapitálovému trhu, který se dlouhodobě nachází v útlumu.

Luboš Kreč, CzechCrunch

Aby nedošlo k mýlce, na tom, že se na burze bude obchodovat s akciemi někdejší škodovky, není nic špatného, naopak to je pro tuzemské investory dobrá zpráva.

Jen není radno z toho vyvozovat, že nastává něco jako úsvit zdejší burzy a že odteď dál to pojede jako na drátkách.

Autor je zástupce šéfredaktora serveru CzechCrunch 

autor: Luboš Kreč
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.