Lidé s nemocným srdcem by neměli váhat s očkováním. Chřipka je pro ně vážné onemocnění, nabádá lékařka

5. říjen 2023

Jen čtvrtina seniorů nad 65 let se nechává pravidelně proti chřipce očkovat. Senioři letos dostanou trochu jiný typ vakcíny. Podle lékařů je nejnovější vakcína „větší“, protože obsahuje víc antigenů a navíc silnější. „Pro ty nad 65 let je vakcína dokonce žádoucí, protože jejich imunitní systém už není tak vybaven jako u mladých,“ říká lékař Lukáš Kohout z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny motolské nemocnice.

Celková proočkovanost proti chřipce se u nás podle dat Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku pohybuje kolem osmi procent. Mezi seniory nad 65 let věku se nechává očkovat necelá čtvrtina.

Čtěte také

Světová zdravotnická organizace přitom doporučuje, aby bylo naočkováno nejméně 75 procent seniorů. To proto, že společně s chřipkou „přichází“ komplikace – zápal plic, zánět srdce nebo osrdečníku a např. neurologická onemocnění.

Velmi nebezpečná je chřipka pro kardiaky. Tato skupina pacientů by podle kardioložky Zuzany Moťovské z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze neměla očkování opomíjet.

„U kardiaka je chřipka onemocnění, které postihuje víc orgánů, takže nemocný má vysoké riziko těžkého průběhu chřipky, případně může i zemřít. Dokonce i u kardiaka, který je stabilní a bere pravidelné léky, může chřipka vést nové příhodě,“ varuje. 

Ve Vědě Plus také uslyšíte:

  • Do literatury se stále víc zapojuje umělá inteligence, mohla by jednou dostat i Nobelovu cenu.
  • Letošní září bylo nejteplejší v historii měření. Bude rekordní i celý letošní rok?

Víc si poslechněte v pořadu Věda Plus, ptá se Lukáš Matoška.

autor: Lukáš Matoška
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.