Lidé potřebují odpočinek u moře, tvrdí cestovní kanceláře. Rizika nákazy vznikají kdekoliv, varuje hygienička

20. květen 2020

V polovině června by se měly otevřít hranice mezi Českem, Slovenskem, Rakouskem, Německem a Maďarskem. Podle Jana Hamáčka (ČSSD) bychom ale mohli otevřít drtivou většinu hraničních přechodů už v úterý. O víkendu také otevřelo hranice pro turisty Chorvatsko. Je ale dobrý nápad jet v létě na dovolenou k moři?

Čtěte také

„Po mnoha měsících stresu, dokonce strachu o život, si lidé dovolenou zaslouží... Pro mnoho z nich je moře právě tím místem, kde se dá nejlépe odpočinout... Moře má také silné zdravotní účinky,“ říká v pořadu Pro a proti místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Podle něj je cestování do zemí, které jsou na tom s koronavirem stejně jako Česká republika, stejné jako zůstat doma.

Vy děláte z našich klientů hlupáky a ovečky, které se nechají nahnat vlčákem cestovní kanceláře do vlaku a odvézt na dovolenou. Každý člověk přeci rozhoduje o své dovolené svobodně a jen využije, nebo nevyužije nabídku, která je. I letní dovolená se připravuje na základě toho, že lidé cestovat chtějí, nechtějí být uzavřeni v hranicích, chtějí uvolnit stres, který po dva měsíce měli.
Jan Papež

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová ale cestování do zahraničí na dovolenou za dobrý nápad nepovažuje. „Nemáme podrobné informace o výskytu viru po Evropě... Mohou vznikat ohniska nákazy a cestováním se riziko určitě navýší.“

Nakazit se člověk sice může i v Česku, ale dostupnost zdravotní péče a to, že se zde člověk domluví, je v českém zdravotnické zařízení výhodou, dodává lékařka.

Situace nazrála k tomu, aby se hranice otevřely... Jen je třeba, aby si lidé uvědomili, kam jedou, za jakých okolností tam budou, kolik tam budou mít kontaktů a kam se také vrací. Pokud se vrací do rodiny se seniory, tak by se tomu měli adekvátně přizpůsobit a nastavit si sami vlastní opatření.
Zdeňka Jágrová

Zástupce cestovních kanceláří tvrdí, že není možné žít neustále uzavřeni v bytech nebo v hranicích našeho státu. „Jsme v situaci, kdy už není potřeba být tak brutální vůči národu. Je třeba ho nechat nadechnout, aby měl sílu, kdyby přišla druhá vlna,“ žádá Jan Papež.

„Vše záleží na tom, kam a jak se jede. Vždycky je místní situace odrazem situace v nejbližším okolí... Opatření se budou určitě uvolňovat, nikdo není zastáncem toho, aby přetrvávala, ale vždy se musí vycházet z dané situace a hodnotit míru rizika,“ připomíná Zdeňka Jágrová.

Spustit audio

Související