Lidé nemají rádi ambivalentní a komplexní dějiny. Chtějí si je kategorizovat, myslí si historička Anna Hájková
Jak vlastně vyprávíme historii? Co a proč zůstává vytěsněno nebo opomenuto? Historička Anna Hájková působí na univerzitě v britském Warwicku a jejím tématem jsou moderní evropské dějiny; patří k nim sociální, kulturní a genderová historie holocaustu a dění v ghettu Terezín.
„Já jsem takový historik toho všeho. Snažila jsem se nevybírat si něco jako zajímavé dějiny a něco jako nezajímavé dějiny. Zajímala jsem se o hlad, nemoci a slavení. O to, když bylo v Terezíně uvedeno Verdiho rekviem, o fotbal a o osudy starých lidí a dětí, o osudy takzvaných míšenců a ortodoxních židů. A jak všichni tito lidé spolu komunikovali,“ popisuje historička Anna Hájková.
Poslechněte si celé Hovory Petra Viziny.
Související
-
Historie pražských Židů
Hostem je Marie Buňatová z Historického ústavu Akademie věd. Ptá se Eva Kézrová.
-
Gita Zbavitelová: Izrael stěhuje do země další etiopské Židy
Do Izraele přivezla dvě letadla na 340 etiopských Židů. Je to pokračování přesídlovací operace, která začala před 40 lety. Etiopští Židé jsou součástí komunity Beta Israel.
-
Tragické osudy bohumínských Židů připomínají ve městě kameny zmizelých
Osudy bohumínských Židů připomíná ve městě 12 kamenů zmizelých. Na dvou místech přibyly dlaždice s mosazným povrchem s uvedením jména a informací o válečných obětech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.