Lída Rakušanová: Žijeme na přelomu epoch

Prezident Miloš Zeman jmenoval 25. června na Pražském hradě novým premiérem bývalého ministra financí Jiřího Rusnoka
Prezident Miloš Zeman jmenoval 25. června na Pražském hradě novým premiérem bývalého ministra financí Jiřího Rusnoka

Budeme se s odstupem let dívat na první dvacetiletí existence České republiky s podobnou nostalgií, s jakou jsme se před dvaceti lety ohlíželi za první republikou? Komentátor Bohumil Pečinka se domnívá, že pravděpodobně ano. A v 27. čísle časopisu Reflex konstatuje, že se Česko pomalu loučí s liberální demokracií.

Ta sice nebyla bez chyb, které ji postupně diskreditovaly, ale každopádně přinesla prosperitu a zaručovala lidská práva. Epocha, která přichází, bude podle Bohumila Pečinky ekonomicky stagnovat a do politiky vnese autoritativní prvky.

Dodejme, že to druhé, totiž autoritativní sklony, se mezitím projevily u současného prezidenta v míře, kterou si tady asi málokdo dovedl před jeho zvolením představit. Způsob, jakým Miloš Zeman teď zachází s parlamentem a s ústavou, nepochybně opravňuje veškeré historické paralely, kterých se nahlas obávají jak Miroslav Kalousek, tak Karel Schwarzenberg. A obdobně paralyzovány jako druhdy vypadají demokratické strany i tentokrát: parlamentní politici dnes připomínají spíš králíčky v jedné kleci s krajtou, než rovnocenné protihráče hradního pána, schopné odkázat ho do patřičných mezí.

Co se však přece jen změnilo, je doba. Už vzhledem k dnešním komunikačním možnostem by opakování těch nejhorších nočních můr minulosti nemělo mít šanci. Tu ale každopádně má jejich přeměna v jakousi postmoderní „soft“ podobu. Jinými slovy, České republice nehrozí Gottwald, ale spíš plíživé vyprazdňování demokracie, tolerované mlčící většinou, jako se to v posledních letech děje v Orbánově Maďarsku. Nezhrozí jí ani Goebbels, ale spíš to, že se pod praporem „nápravy věcí obecných“ zjeví na obzoru jakýsi český Berlusconi, - pokud se už nezjevil.

Faktem každopádně je, že žijeme na přelomu epoch. Je nutné být ve střehu. Jak bude vypadat ta nová, můžeme totiž ovlivnit.