Lída Rakušanová: Islámský antisemitismus k Německu nepatří

27. říjen 2023

Je to paradox, že zrovna Německá spolková republika, země, která na sebe od konce druhé světové války bere od generace po generaci, a to nikoli jen navenek, ale naprosto vážně, odpovědnost za systematické vyvražďování Židů hitlerovským Německem, čelí v těchto dnech výbuchům antisemitismu z řad těch, kterým po desetiletí skýtá na svém území bezpečné útočiště před válkou a terorem.

Tváří v tvář nepokrytému jásotu arabských demonstrantů nad bestiálním vražděním izraelských civilistů palestinskými teroristy z Hamásu nezbývá Německu než si přiznat, že integrace muslimských uprchlíků nespočívá jen v tom, že se naučí německy a najdou si práci. Jejich nenávist k Izraeli a k Židům obecně, pěstovaná evidentně po staletí, se nedá zneškodnit na povel.

Čtěte také

Vlastně to mělo být německým politikům jasné nejpozději před osmi lety, kdy se po příchodu islámských rodin začínala ve školách s větším počtem muslimských dětí projevovat šikana vůči židovským spolužákům. Oči nad tím tehdy přivírali i učitelé a maximálně se přemýšlelo, zda by se muslimským dětem neměly do školních osnov zahrnout povinné návštěvy vyhlazovacího tábora v Osvětimi.

Němečtí židé v Berlíně tou dobou ovšem už dávno věděli, do které čtvrti není radno nosit jarmulku. A oficiální muslimské organizace v Německu se přesto tvářily, jako by se nic nedělo, a pokud odněkud nějaký antisemitismus hrozí, pak výhradně jen z většinové společnosti vůči muslimům.

Zostřená optika

Čtěte také

Jistě: zevšeobecňování není na místě. Letos na jaře se například stal starostou v Ostelsheimu, městečku v Bádensku-Württembersku o 2600 obyvatelích, 29letý Syřan Ryyan Alshebl ze strany Zelených.

Do Německa přišel v roce 2015 jako uprchlík klasickou migrační trasou z Turecka na řecký ostrov Lesbos a přes Balkán do Německa. Jeho případ je výjimečný i tím, že byl zvolen absolutní většinou: hlasovalo pro něj přes 55 procent ostelsheimských voličů.

Lída Rakušanová

„Také islám patří k Německu,“ prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová v roce 2018 a rozpoutala vášnivou diskusi. Mluvila o tom ale v kontextu s tím, že vzhledem ke čtyřem milionům v Německu žijících muslimů patří k Německu i jejich náboženství.

Současná situace tuto optiku zaostřila: verbálně dal její nástupce Olaf Scholz v uplynulých dnech jasně najevo, že co k Německu nepatří zcela určitě, je antisemitismus. Proti projevům nenávisti vůči Izraeli prý úřady tvrdě zakročí. Otázka je, zda není už trochu pozdě.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio