Lída Rakušanová: České předsednictví Radě EU se musí zdařit!
Jakkoli je název tohoto komentáře ambiciózní, má k němu Česká republika vzhledem k válce na Ukrajině, hlavnímu tématu těchto a bohužel i budoucích dnů, předpoklady jako málokterý stát v unii: má ještě v genech, jaké to je, když rašící výhonky svobody a demokracie brutálně zničí ruský agresor.
Došlo k tomu v této zemi sice už před 54 lety, ale pamětníci ještě žijí. Ještě se tu narodila minimálně jedna ne-li dvě generace do doby, kdy byla celonárodní deprese z převálcování pražského jara ruskými tanky a ponížení z následné „normalizace“ pod taktovkou Moskvy přímo hmatatelné, ačkoliv se o tom v rodinách třeba ani nemluvilo.
Čtěte také
Autentická vlna bezprostředního soucitu s ukrajinskými uprchlíky a až bezmezné ochoty pomáhat jejich zemi, statečně čelící ruské agresi, vlna, která letos na jaře zaplavila Česko, by byla bez tohoto kolektivního podvědomí stěží myslitelná.
Pro nadcházející české předsednictví Radě EU je to bonus k nezaplacení. Ať už jsou totiž vytýčené priority českého předsednictví jako je právní stát nebo změna klimatu jakkoli úctyhodné, to nejpodstatnější pro EU teď je zmařit Putinovi jeho plány.
Hraje se o osud Evropy
Čtěte také
Demokratická Evropa to musí udělat ve svém nejvlastnějším zájmu, z prostého pudu sebezáchovy. Protože „rádoby-car“ v Kremlu chce evidentně trumfnout i Petra Velikého a ani v nejmenším se netají tím, že si chce nejen podrobit Ukrajinu, ale s jednou rukou na kohoutku s plynem a s druhou na kufříku s jadernou apokalypsou rozbít EU a rozšířit svou sféru vlivu od Lisabonu po Vladivostok a od pobřeží Baltu k Černému moři.
Podle místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové je to „pro Evropu šance, že bude teď unii předsedat někdo, kdo má pochopení pro to, co se na Ukrajině děje“. Protože stejně jako nejsou země východní Evropy schopny plně pochopit vývoj v Libyi nebo v subsaharské Africe, není západ schopen správně „dešifrovat zprávy z Moskvy“.
Dodejme, že k tomu je Česká republika vzhledem ke svým historickým zkušenostem predestinována zcela jistě. A na místě je i předpoklad, že by k tomu byl současný český premiér, na rozdíl od svého předchůdce, i kompetentní. Přesto je zdar českého předsednictví v sázce: momentálně se domácí politická scéna otřásá korupční kauzou Dozimetr natolik, že se až vrací vzpomínka na rok 2009, kdy uprostřed českého předsednictví padla přičiněním opozice vláda Mirka Topolánka. Tehdy to byl jen trapas. Dneska, kdy se hraje o osud Evropy, by to byla neodpustitelná šílenost.
Autorka je komentátorka Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.