Lída Rakušanová: Bude hůř. Aby bylo líp

15. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Green Deal

Je toho nějak moc najednou. Ceny letí nahoru téměř před očima. Protože nejsou čipy, omezuje se výroba nejen v automobilkách, ale uvažuje se o tom už i v továrnách na spotřební elektroniku, a to včetně takových světových značek, jako je Apple. S bankrotem zdejšího největšího alternativního dodavatele elektřiny a plynu mají statisíce odběratelů jen jednu jistotu, a to ještě chatrnou: o dodávky elektřiny se jim prý postarají zavedené firmy, ale nikdo teď nemůže říct za kolik.

Elektřina na světovém trhu zdražuje. A k dovršení všeho „nejsou lidi“, takže podniky mají problém plnit nasmlouvané dodávky. Dokonce i restaurace musejí odříkat rodinné oslavy a firemní večírky, protože jim chybí personál.

Čtěte také

Vypadá snad takhle začátek hospodářské krize, o které se už léta tvrdí, že jednou musí přijít? Současná situace připomíná spíš přehřátý stroj globální ekonomiky hrozící výbuchem.

Je to v každém případě signál, že takhle to dál nejde. Zdejší dosluhující vláda na to má nicméně jen jednu odpověď: takzvaný Green Deal, ambiciózní plán Evropské unie bojovat proti změně klimatu radikálním omezením skleníkových plynů v ovzduší, pod který se podepsali šéfové všech unijních vlád, je podle ní nutno zrevidovat. Jinými slovy, pokud možno nechat vše při starém.

Žijeme v přelomové době

Evropská komise píše na svém webu, že „velká část Evropy ustrnula v obchodních modelech, infrastruktuře a chování, při nichž se využívají zdroje bez ohledu na efektivitu. Náš svět se však mění a přichází konec éry neomezených zdrojů. Je na čase, aby všechna průmyslová odvětví začala zdroje využívat účinně“.

Čtěte také

Podle odborníků je to totiž právě rostoucí poptávka po omezených zdrojích, co vyvolává nestabilitu a vyšší ceny. Bude-li na nich Evropa méně závislá, bude i méně citlivá na výpadky jejich dodávek a kolísání cen na trhu.

Bez ekologických technologií a obnovitelných zdrojů energie to ale nepůjde. A hlavně, nebude to zadarmo. Už teď se zdražuje benzín, nafta i plyn, průmysl se bude muset vypořádat s nárůstem cen emisních povolenek, automobilky s úkolem přeorientovat se v dohledné době na výrobu bezemisních aut.

A aby to všechno nezdecimovalo rozpočty rodin s nízkými příjmy, počítá Evropská komise s jejich finanční podporou.

Lída Rakušanová, komentátorka

Nezbývá než si připustit, že žijeme v přelomové době. Vylhat se z ní nemůžeme. Jen doufat, že bude líp. Aspoň našim dětem.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio