Libor Dvořák: Soud v Minsku
Soudní proces probíhá v rámci zvláštního režimu, který umožňuje vést trestní řízení i proti těm, kdož se podle názoru běloruských úřadů soudům vyhýbají. Kromě paní Cichanouské jsou souzeni také i u nás dobře známý Pavel Latuška, který kdysi býval součástí oficiálních běloruských státních struktur, Marie Morozová, Olga Kovalková a Sjarhej Dylevskij.
Čtěte také
Celá opoziční pětice je viněna z asi deseti trestných činů. Třeba z přípravy spiknutí za účelem uchvácení státní moci neústavní cestou, založení extremistické formace, do jejíhož čela se vyjmenovaní představitelé opozice rozhodli stanout, veřejné výzvy, adresované světu, k zavedení protiběloruských sankcí a také podněcování sociálních různic.
Svjatlaně Cichanouské je navíc připisována i vlastizrada, příprava masových nepokojů, jichž se měla sama zúčastnit, a k tomu i plány na obsazení budov státní správy včetně sídla Ústřední volební komise.
Soud vidí jako trapnou show
Na aktuální dění v Minsku jako první reagovala právě Svjatlana Cichanouská, která tento týden pobývala na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Ta se okamžitě nechala slyšet, že zmíněný soud je trapná show a fraška, která se spravedlností nemá nic společného. Kromě toho jde podle ní o Lukašenkovu pomstu za povolební běloruské podzimní protestní bouře z roku 2020, kdy se Lukašenko opět nechal prohlásit za drtivého vítěze prezidentských voleb.
Čtěte také
Ten tehdy reagoval klasicky: běloruskou opozici v podstatě přímo fyzicky rozdrtil, když ji dílem pozavíral do kriminálů a dílem vypudil do exilu. Podle střízlivých odhadů je v dnešním Bělorusku asi 1500 politických vězňů, paní Cichanouská ovšem jejich počet odhaduje až na 5000.
V tuto chvíli je samozřejmě na místě dohadovat se, jakého víceméně demonstrativního ortelu se tato běloruská opoziční pětice dočká. Jen pro srovnání: další světoznámá tvář běloruské opozice, Máša Kalesnikavová, si v běloruském kriminále odpykává jedenáctiletý trest a Svjatlanin manžel Sjarhej, kterého ona v prezidentských volbách dvacátého roku zastoupila, by měl sedět dokonce 18 let.
A je tu ještě jedna otázka: Proč Lukašenko pronásleduje lidi, na něž jeho tzv. spravedlnost stejně nedosáhne? Odpověď je jasná – běloruský diktátor prostě dál pouští hrůzu, aby všechny hlavy v jeho zemi zůstaly dál skloněné a záda ohnutá.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.