Libor Dvořák: Situace v ukrajinské armádě

24. květen 2025

O ukrajinské armádě se obecně mluví jen v superlativech: celá Evropa sleduje její hrdinný boj s daleko silnějším nepřítelem a média zdůrazňují, že Ukrajina má momentálně nejzkušenější vojska v Evropě, která de facto jako by už byla součástí Severoatlantické aliance.

Velitel ukrajinského mechanizovaného praporu Oleksandr Šyršyn uprostřed těžkých bojů podal žádost o propuštění z armády a odchod do civilu. A důvod? Podle Šyršyna „debilní“ rozkazy velení, které často znamenají zbytečnou smrt jeho chlapců a způsobují sílící ztráty i dezerci.

Čtěte také

Oleksandr Šyršyn s příznačným armádním volacím znakem Génius je absolventem Ukrajinské katolické univerzity a studoval i na několika dalších vysokých školách na Ukrajině i v Polsku. Svou univerzálnost potvrzuje i kandidaturou na titul mistra sportu v boxu. Do armády vstoupil dobrovolně několik měsíců před začátkem války, osobně se podílel na úspěšné ukrajinské ofenzívě z roku 2022, utrpěl zranění a je nositelem dvou ukrajinských vojenských vyznamenání.

V lednu 2023 slavný americký spisovatel a historik Timothy Snyder zveřejnil na sociálních sítích fotografii Oleksandra, který si v zákopu čte jeho knihu The Road to Unfreedom. „Největší poctou pro autora je jeho čtenář,“ připojil Snyder k fotografii titulek.

Čtěte také

Koncem března v rozhovoru pro státní tiskovou agenturu Ukrinform mladý velitel praporu na otázku, zda se často dostává do konfliktu se svým velením, odpověděl, že ne.

Na druhé straně však zdůraznil, že se vždy bude bouřit proti úkolům, které by mohly jeho muže zbytečně stát život – a myslel to takhle: „Jsou úkoly, které stojí za riziko, jež na sebe musíme vzít, ale také takové, které za to nestojí. Pokud takový rozkaz pro své vojáky dostanu, přinejmenším udělám vše pro to, abych dosáhl jeho změny,“ říká Génius.

V Rusku třikrát doživotí

Bojující armáda samozřejmě není diskusní klub. Obdivuhodné ovšem je, že ta ukrajinská existenci takovéhoto důstojníka ve svých řadách vůbec akceptuje. Člověk si maně představí, co by se asi stalo, kdyby se někdo o něco podobného jako Oleksandr Šyršyn pokusil v armádě ruské. Tam by ho nejspíš čekal trest v podobě asi tak trojnásobného doživotí.

Libor Dvořák

Jeden malý statistický údaj – jen za deset měsíců platnosti zákona o diskreditaci armády, tedy za zbytek prvního roku války, udělily ruské soudy údajným provinilcům přes 4 tisíce pokut v celkové výši 50 miliard rublů.

Takový je rozdíl mezi sice mladou a nedokonalou, ale skutečnou demokracií a klasickou diktaturou.     

Autor je komentátor Českého rozhlasu  

Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

    Václav Žmolík, moderátor

    tajuplny_ostrov.jpg

    Tajuplný ostrov

    Koupit

    Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.