Libor Dvořák: Rusko by mohlo zvýšit věkovou hranici odchodu do důchodu

26. září 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy seniorka, senior, důchodce, smutek, deprese

Vysoce postavení ruští vládní činitelé v posledních dnech učinili řadu prohlášení, z nichž vyplývá, že Rusko by mohlo výrazně zvýšit věkovou hranici odchodu do důchodu.

Důvod je jasný: prudká devalvace rublu, doprovázená dopady západních sankcí a poklesem cen ropy. Podobné výroky však vždy doprovází stejné rezumé: Rusko na něco takového zatím není připraveno.

Jak ukazují nikoli jen poslední, ale průběžné sociologické průzkumy, vztah Rusů k případnému zvýšení důchodového věku je jednoznačně negativní. Odpověď bychom zřejmě měli hledat v krušných devadesátých letech, kdy se několikrát zhroutila měna a řadoví občané přišli prakticky o veškeré úspory ze sovětské epochy.

Odtud pramení základní obava: Lidé se děsí, že budou opět masově oklamáni, že stát je v tomto případě přinutí pracovat o dost let navíc, ale na důchodech jim nepřidá ani krejcar. Připojme ještě zcela základní údaj, oč v případě ruské důchodové reformy jde: dnes odcházejí ruské ženy do důchodu v 55 letech a muži v 60.

Čtěte také

Současný ministr financí Anton Siluanov, který je hlavním hybatelem úsilí o zvýšení penzijního věku, předpokládá, že už v příštím roce by se hranice odchodu pro obě pohlaví zvýšila na 63 let.

Zajímavé v tomto ohledu je, že zatímco ministr financí Siluanov musí být realista a jednoduše počítat peníze, prezident Putin může být populista a chovat se jako laskavý otec národa: v dubnovém televizním zjevení lidu se proti zvýšení důchodového věku rozhodně postavil a doslova řekl: „Cože, tak člověk bude celý život pracovat, pak rovnou do dřevěného penálu – a na hřbitov?“ narážel Putin na známý fakt, že průměrný věk ruských mužů je pouhých 65 let.

Ministr financí Ruské federace Anton Siluanov

Poněkud opatrněji se k celému palčivému problému postavil premiér Medveděv, který řekl, že jde o „téma velmi choulostivé“ a že rozhodnout o něčem takovém by se mělo až po „zevrubné diskusi“. Co si pod takovou diskusí představuje, jsme se ovšem nedověděli.

Jak sděluje list Vedomosti, ruské ministerstvo financí musí někde vyšťárat nejméně bilion rublů, o něž země přichází kvůli zhroucení cen ropy. Právě proto Siluanovův úřad trvá na velmi razantním omezení sociálních výdajů, tedy zvýšení penzí o pouhá 4 procenta, na již zmiňovaném zvýšení hranice odchodu do důchodu a dokonce i na úplném zrušení penzí pro ty Rusy, kteří mají jiné pravidelné příjmy ve výši přes půl milionu rublů ročně.

Čtěte také

Známý sociolog Lev Gudkov přitom upozorňuje: „Zatímco v sovětské epoše se výše důchodů rovnala 60-65 procent průměrného platu, dodneška poklesla na sotva 28-30 %. A to ví každý nebo skoro každý.“ Gudkov uvažuje i o tom, zda by zvýšení důchodů mohlo vyvolat nějaký sociální výbuch, a konstatuje: „O nějakém výbuchu silně pochybuju, ale napětí a nespokojenost přijdou docela jistě. A s nimi ochabne i podpora současného režimu.“

Čehož se Vladimir Putin přirozeně bojí ze všeho nejvíc, protože jde o proces s naprosto nepředvídatelnými důsledky.

Další komentáře z dnešních Názorů a argumentů si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autor: ldo
Spustit audio