Libor Dvořák: Protiletadlové systémy na moskevských střechách

25. leden 2023

Moskvané v centru ruské metropole nedávno zaznamenali poněkud nečekané znepokojivé opatření: na střechách především vládních budov, a to včetně některých objektů ministerstva obrany, se začaly objevovat systémy protivzdušné obrany, s největší pravděpodobností typu Pancir 1. Tyto zbraně používá ruská armáda například při ochraně svých vojenských základen v Sýrii.

Systém Pancir se údajně měl objevit v Tětěrinské ulici na střeše kancelářské budovy a podobné zařízení figuruje i na fotografiích, šířených sociálními sítěmi. Ty ukazují takto přizdobený komplex budov ministerstva obrany na Frunzeho nábřeží.

Čtěte také

Baterie protiletecké obrany měly být rozmístěny i v přírodní rezervaci Losí ostrov, na pozemcích Timirjazevovy zemědělské akademie, ale i leckde jinde. Protivzdušná obrana byla údajně posílena i v bezprostřední blízkosti Putinovy předměstské rezidence v Novo-Ogarjovu.

Oficiálně ovšem nic sděleno nebylo ani na federální, ani na moskevské úrovni. Přestože nové opatření je schopen zaregistrovat každý občan, který umí zvednout hlavu, kupříkladu prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov na novinářské dotazy, oč tu jde, alibisticky odpověděl, že on žádné oficiální informace tohoto druhu nemá a tazatele odkázal na tiskovou službu ministerstva obrany.

Král Putin je nahý

Sami ruští vojenští analytici předpokládají, že posílení moskevské protivzdušné obrany může být vyvoláno obavami z úderů ukrajinských dronů, které v této válce svou efektivnost už bezpočtukrát prokázaly.

Čtěte také

Pokud by snad někdo chtěl namítnout, že Ukrajina stroje s patřičným doletem nemá, bude asi dobré připomenout, že Kyjev docela nedávno aktivizoval původně průzkumné bezpilotní letouny ze sovětských dob Tu 141 a Tu 143. Jejich inzerovaný dolet je 1000 km, ale po předpokládané modernizace jistě dolétnou i dál…

Systémy Pancir jsou po Moskvě rozmisťovány na pozadí pravidelného ruského ostřelování ukrajinské civilní infrastruktury, jehož vrcholem byl zatím zásah obytného domu v Dnipru. Při tom zahynulo nejméně 46 mírumilovných občanů včetně dětí. Pokud se tedy někdo v Moskvě obává odvetného ukrajinského úderu, má proč.

Jaký je ale reálný důvod tohoto kroku? Mnoho lidí je přesvědčeno, že Moskva se skutečně obává ukrajinského vzdušného nebezpečí. Podle známého ruského politologa Dmitrije Oreškina celá kauza ukázala, že „král Putin je nahý – a to je ta nejdůležitější škoda, kterou dosavadní údery ukrajinských dronů zasadily nejen cílům přímo v Rusku, ale i charizmatu Putina samotného“.

Libor Dvořák

Ten byl zřejmě přesvědčen, že cíle v hloubi Ruska jsou ze strany Ukrajiny nezranitelné a teď byl nucen tento závěr přehodnotit. Jiného názoru je americký Ústav pro studium války ISW. Jeho analytici jsou přesvědčeni, že zbraně ježící se na moskevských střechách mají jen Rusům naznačit, že válka bude dlouhá.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio