Libor Dvořák: Bělorusko má před volbami, ale Lukašenko povládne dál
Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko naznačil, že je připravený vzdát se moci. Tvrdí, že chce dělat vše pro to, aby ji předal mladší generaci. Při pravoslavných oslavách Vánoc Lukašenko upozornil, že už dlouho vládnout nemusí. „Na tom nelpím. Udělám vše pro to, abych tuto moc v tichosti a klidu předal nové generaci.“
Běloruské prezidentské volby proběhnou prakticky už za dva týdny a Lukašenko byl po tvrdém potření opozice v posledních pěti letech považován nejen za samozřejmého kandidáta, ale i samozřejmého vítěze, byť je hlavou státu už 30 let a s oblibou prohlašuje, že „běloruská diktatura je rozhodně lepší nežli ukrajinská demokracie“.
Čtěte také
Jaké možnosti ale mazaný běloruský baťka má a jak vážně máme jeho nejnovější proklamace brát? Možnosti politické opozice už jsme naznačili: její představitelé jsou v zásadě buď v exilu, nebo v kriminále. Proto také zcela chybí v seznamu letošních kandidátů, vedeném přes všechny řeči Lukašenkem samotným a obsahujícím jinak čtyři jména oficiálních (pravda, poměrně mladých) politiků, která prakticky nic neznamenají a jsou tu jen do počtu.
Se vší určitostí můžeme tedy říct, že 26. ledna si Bělorusové už posedmé „zvolí“ Lukašenka, který tak dostane dalších pět let na to, aby si rozmyslel a prakticky naplnil to, co na počátku letošního roku proklamuje.
Nejmladší syn Nikolaj
Když mluví o politickém mládí, má zřejmě na mysli cosi jako jistou „radu mladších“, ale jemu patřičně věrných – věrných kupříkladu natolik, aby v dalších volbách v roce 2030 jemu osobně zaručili beztrestnost. Podobně jako si to zařídil Boris Jelcin, když před čtvrtstoletím učinil svým nástupcem Putina.
Čtěte také
Má-li Lukašenko na předání moci už v tuto chvíli dalších pět let, protože za 14 dní skoro určitě zvítězí, neměli bychom na lehkou váhu brát ani možné dynastické řešení. Ve hře je v tomto případě nejmladší prezidentův syn, teprve 20letý Nikolaj, který se přes své mládí už delší dobu podílí na politických událostech v zemi, jeho věku zjevně nepříslušejících.
Byl například u jednání s otcovým protikandidátem z minulých voleb Viktorem Babarikem, který od té doby sedí v běloruském vězení. Lukašenko starší navíc sám přiznal, že tohoto syna na hvězdnou politickou dráhu soustavně připravuje.
Pozorovatelé upozorňují na ještě jednu možnost: Běloruska by se mohl zmocnit Putin a o budoucnosti země by se pak nerozhodovalo v bývalém sídle ústředního výboru běloruských komunistů v Minsku, dnes prezidentském paláci, ale v Kremlu.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.