Léky proti depresi mě připravily o psaní textů, říká Richard Müller

Richard Müller
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Richard Müller

„Kromě mých dětí mě baví muzika. Různé žánry. Jsem fanatik a nákupčí cédéček. Neumím si představit, že bych si alespoň jednou týdně nějaké nekoupil,“ říká host Barbory Tachecí a Osobnosti Plus Richard Müller.

„Tvorba je strašně intenzivní. Vzhledem ke skutečnosti, že se mně podařilo zažít období, kdy to jde jako na běžícím pásu, mám kopu času na svoje děti a svoji rodinu, je otázkou, jak se na to díváte,“ vysvětluje, proč nevnímá starost o rodinu a tvůrčí proces jako kolizi, a dodává: „Můj postup při práci je v podstatě velmi stereotypním pohybem. Vždycky je to přemýšlení nad novým albem. A z toho nového alba pak vyplývá turné.“

Zpěvák Richard Müller se narodil 6. září 1961 v Hlohovci. Absolvoval filmovou a televizní dramaturgii a scenáristiku na VŠMU v Bratislavě. Za svou hudební kariéru získal na Slovensku sedm cen Aurel a dva Zlaté sláviky.

Inspirace v depresi 

V poslední době Richard Müller, který je nejen interpretem, ale také autorem, přestal psát písňové texty. Úzce to souvisí s jeho depresivními stavy, které ho provázely takřka celým profesním životem.

„Mám pocit, i ve chvílích, kdy mám depresi, že je to vlastně moje lenost, abych to velmi jednoznačně odstranil. To znamená, když se ráno probudím a sedím na posteli, tak mívám velmi často deprese nebo úzkosti. A výsledek je takový, že když se mi podaří se postavit, jít do koupelny a osprchovat se, tak mám v tu chvíli strašně blízko tomu, aby ta deprese ode mě odešla co nejdál. Mám pocit, že záležitosti mezi depresí a ne-depresí jsou relativně velmi komplikované. Od té doby, co mám léky, nepřichází likvidační deprese, ale na druhou stranu nepíšu texty,“ vysvětluje host Osobnosti Plus.

Nehrozí mně, že bych se v tvorbě blížil k popu. Myslím, že se od něj naopak vzdaluji.
Richard Müller

„Jsou to situace, kdy se stydím za to, že si myslím, že definuji depresi, a přitom se podívám z okna a vidím, jak žijí lidé. Tehdy si vždycky řeknu: chlapče pozor, ty se tu máš jako prase v žitě a tam dole jsou lidé, kteří opravují svoje škodovky. Stává se to právě v čase, kdy se nedokážu odpoutat od lůžka. Pokouším se zaspat a stále se mi to nedaří. A rád bych si vzal nějaké léky, abych mohl spát alespoň půl dne, jenomže to nefunguje. A takhle to přechází do dalšího dne a je to stále víc nepříjemné,“ ještě dodává.

Horáček to přehnal

Po dlouholeté spolupáci s michalem Horáčkem i obdobím rozkmotření o zpěvákovi hovoří letošní kandidát na prezidenta jako o umělci, který se stal součástí života celé jedné generace. „To jsou strašně silná slova. Přijde člověk a řekne: vy jste legenda. To mi přijde divné, mít padesát šest let a být legenda. Legendami jsou lidé, kterým je sedmdesát a jsou neustále aktivní a skvělí. Na to mám ještě hodně času,“ uzavírá Müller.

Poslechněte si celý rozhovor s hostem Osobnosti Plus.

Spustit audio
autoři: Barbora Tachecí, Kateřina Tesařová

Související