Lékaři na Slovensku podávají výpovědi. Pacienti se už potřetí bojí, co s nimi bude, hodnotí exministr
Více než 3300 lékařů z celého Slovenska podalo výpovědi, a protože mají nadpracováno příliš mnoho předčasů, mohlo by se stát, že do práce by do konce roku nemuseli přijít. Vláda Roberta Fica (Směr) proto přijala usnesení, že může vyhlásit mimořádnou situaci a k práci je donutit. „Obě strany zatím stojí pevně na barikádách. Nejhůř jsou na tom pacienti, tedy ti, pro které tady zdravotnictví je,“ kritizuje Rudolf Zajac, bývalý ministr zdravotnictví ve vládě Mikuláše Dzurindy.
Lékaři zdůrazňují, že jsou ochotní výpovědi stáhnout, pokud se začnou plnit jejich požadavky. A ministr zdravotnictví Kamil Šaško (Hlas) tvrdí, že většina těchto požadavků byla splněna, anebo se plní. Jaké informace máte vy?
V zásadě šlo o to, že Robert Fico z ničeho nic vyhlásil, že nemocnice se budou měnit na akciové společnosti. To je pro lékařské odbory absolutně nepřijatelné. Proč to tak je, to je trochu jiný příběh a nemá smysl ho tu teď otevírat.
Tím ale nastala situace, která je tu potřetí za dvanáct let. A to je výpověď lékařů jako forma nátlaku na vládu.
Čtěte také
Je z vašeho pohledu šance, že by se vláda s doktory dohodla?
Šance je tu vždy. Protože ty výpovědi jsou podané od 1. ledna příštího roku.
Problém je ale v tom, že některé ty požadavky, které jsou zachycené v memorandu z roku 2022, jsou požadavky, které vláda nemůže tak rychle splnit. A hlavně zasahují do systému organizace a řízení zdravotnictví.
Jinak řečeno, lékařský odborový svaz zasahuje, nebo chce zasahovat do řízení výstavby nemocnic. Do vzdělávání. A takových požadavků mají lékaři mnoho bez ohledu na to, že by měli nějakou zodpovědnost za chod zdravotnictví. Chtějí řídit, ale bez odpovědnosti.
Na druhou stranu vláda v rámci konsolidaci oproti memorandu rozhodla, že lékařům neporostou platy tak, jak jim memorandum garantovalo. Mělo to být o 9 procent, ale vláda schválila, že to bude jen o 6 procent. To lékaře také pobouřilo.
Čtěte také
A třetí problém je, že jedna i druhá strana zatím stojí pevně na barikádách.
V jaké situaci jsou pacienti? Co to znamená pro ně?
Nejpodstatnější je, že pacienti jsou rukojmí celého toho chaosu. Samozřejmě mají strach. Protože kdyby šlo o běžné lékaře... Ale oni to jsou nemocniční lékaři včetně těch ze specializovaných ústavů, třeba onkologických. A pacienti se tak velmi bojí, co s nimi bude po 1. lednu. A vlastně to zažívají už potřetí.
Takže ten, pro koho tady to zdravotnictví je, je na tom nejhůř, je rukojmím celého sporu. Který dnes už ani nevypadá jako věcný spor, ale jako spor osobních ambicí prezidenta lékařských oborů.
Související
-
Policie kroužila kolem Fica. „Vláda tvrdí, že to je jak v 50. letech. Není,“ kritizuje exministryně
Vláda Roberta Fica za jediný rok výrazně proměnila slovenskou justici. Podle novináře Vagoviče je ohroženo i vyšetřování kauzy Očistec, propojení politiků a oligarchů.
-
Fico podle bývalých politiků: Po atentátu ztratil zábrany, teď mu jde hlavně o moc, shodují se
„Má mimořádné vlohy pro politiku, bere to jako své životní poslání, a odvahu jíst do konfliktů, z nich vychází vítězně,“ hodnotí někdejší ministr kultury Marek Maďarič.
-
Fico byl v opozici, když lékaři v minulosti podávali výpovědi. Teď se to obrátilo proti němu, říká novinář
„Lékaři mají historickou zkušenost, že dvakrát šli do výpovědí a vždycky dosáhli svého,“ popsal pro Radiožurnál redaktor denníku SME Jan Krempaský, který se dlouhodobě věnuje zdravotnictví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka