Zničit veřejnou debatu je snadné, politikům stačilo ignorovat média, popisuje slovenský novinář

20. listopad 2024

Slovenská veřejnoprávní média v létě prošla výraznou změnou, která nezůstalo jen u slov v názvu. Dosavadní Rozhlas a televizi Slovenska (RTVS) nahradila Slovenská televize a rozhlas (STVR) s novým vedením. Na politické tlaky si ale stěžují i soukromá média. „Prakticky jsme odešli nebo byli odejiti všichni, kdo jsme moderovali velké politické diskusní pořady,“ popisuje v podcastu Chyba systému Českého rozhlasu Plus moderátorka televize Joj a novinářka Jana Krescanko Dibáková.

„Od voleb nás prakticky bojkotovali všichni koaliční představitelé. Na začátku se vymlouvali, že mají jiný program, později to přecházelo do přímého odporu. Napsala jsem na sociální sítě, že v takovém případě nejsme schopni zajistit objektivitu a buď bychom museli skončit, nebo změnit dramaturgii toho pořadu,“ popisuje bývalá reportérka.

Účinkují: Jana Krescanko Dibáková a Braňo Závodský
Připravily: Pavlína Nečásková, Iva Vokurková
Zvuk: Ján Volar
Zvukový design: Damiana Smetanová
Supervize: Karolína Kašparová

Žádná ze čtyř nejdůležitějších slovenských televizí podle ní svým zaměstnancům nekryla záda ani nevyzvala politiky, aby začali chodit do vysílání. „Politici v kuloárech i veřejně říkali, že ten a ten už nebude moderovat to a to. A televize prakticky den po volbách rezignovaly,“ dodává současná členka redakce deníku SME.

Mediální scénu podle Krescanko Dibákové proměnil vzestup alternativních a dezinformačních médií. Politici jim dávají přednost, protože v nich mohou dávat propagandistické rozhovory bez oponentury kritického moderátora. „Mně jeden z politiků otevřeně řekl: ‚Já k vám nepřijdu, protože bych u vás politicky nic nezískal‘,“ uvádí příklad.

„Není to záležitost jednoho média, do kterého by nikdo nechodil, ale velmi výrazný a všeobecný trend. Je vidět, jak snadno lze zničit veřejnou debatu. Nepotřebujete žádnou šílenou legislativu, stačí ignorovat média, která fungují podle přísných redakčních pravidel a etických kodexů,“ poznamenává moderátor Braňo Závodský, který působí v Rádiu Expres.

Osobně lituje, že se soukromé televize nepostavily na odpor, protože díky svému kapitálu byly posledními, kdo mohly politickým tlakům odolávat. Vládní politici k němu do pořadu stále občas chodí, ovšem premiér Robert Fico už ne, přestože s ním v jeho minulých funkčních obdobích vedl desítky rozhovorů.

Státní televize? Zatím ne

„Naše veřejnoprávní televize a rozhlas si s sebou stále nesou dědictví 90. let, kdy byly služebníky politiků. Ani v dalších letech se to zásadně nezlepšilo. Nedokázaly si vybudovat silné postavení u diváků a posluchačů, kteří pak ani nemají zájem veřejnoprávní média bránit a sledovat, co se v nich děje. A s tím upadá kvalita,“ hodnotí Závodský.

Čtěte také

Jako moderátor hlavní politické debaty ve veřejnoprávní televizi například zažil, jak mu mluvčí politika telefonicky oznámila, že její šéf v neděli přijde do debaty a že v ní bude sám.

„Pak o tom mluvíte se šéfredaktorem a on vám na to řekne: ‚Vím o tom, je to tak.‘ Tak co vám pak zbývá? V tomto pracovat nemůžete,“ ilustruje důvody, proč v roce 2008 odešel.

Dibáková se zatím zdráhá slovenská média přes provedené změny označit za státní. „Zmizely některé kritické formáty, ale zatím se nezdá, že by tam byly nějaké opravdu propagandistické pořady jako za socialismu,“ připouští. 

Za špatný návrh nepovažuje ani navázání rozpočtu na HDP, s čímž přišla už předchozí vláda. „Problém je, že z původních 0,17 to kleslo na 0,12 procenta. A kdyby byl garantovaný v ústavě, byla by STVR svobodnější, takto ho může libovolně měnit prostá většina v parlamentu,“ dodává.

Poslechněte si celý podcast v úvodu článku.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.