Kvůli neomarxistickým elitám dnešního Západu vznikají fenomény jako Trump, tvrdí Marek Benda (ODS)
Česká společnost je rozdělená a mohou za to elity, které selhaly. Takové poselství vyplývá z poslední výroční zprávy české pobočky organizace Social Watch, mezinárodní sítě občanských organizací. Ty každoročně upozorňují na problémy způsobené chudobou, diskriminací nebo rasismem. Letos autoři textu uvádějí jako hlavní problémy předlužení, exekuce a nedostupnost bydlení.
„Zažili jsme 30 let nejbohatší a nejvíc prosperující společnosti, kterou jsme tu kdy měli. Je to na hranici úsměvu tvrdit, že selhaly polistopadové elity,“ uvedl v pořadu Pro a proti poslanec ODS a předseda ústavně právního výboru Sněmovny Marek Benda.
Podle něj se sice nůžky mezi chudými a bohatými rozevírají, ale to prý patří k rysům otevřené společnosti. „V socialismu sdílíte jen nedostatek.“
„Ze všech čísel, která máme, je rozdíl mezi bohatými a chudými pořád v České republice jeden z nejmenších v Evropě... Jsme velmi rovnostářská společnost... U nás se všude sází na solidaritu.“
Reálnou hrozbou společnosti je uskupení podepsané pod touto zprávou.... Ti si myslí, že celý svět se má zabývat genderem, lidskými právy, životním prostředím a podobně... To jsou ty dnešní neomarxistické elity dnešního Západu, kvůli kterým se fakticky bouří větší část západního světa a kvůli kterým vznikají fenomény jako Trump, brexit a protestní hnutí v celé Evropě.
Marek Benda
Politik věří, že česká společnost jako celek zbohatla. „Není pravda, že by nebohatl v podstatě každý v této zemi.“
To, že poprvé po 30 letech od revoluce přichází komunistická strana k moci, nevidí poslanec jako katastrofu. „Ale je třeba říkat, že to je problém. Máme tu ale samozřejmě i jiné hrozby.“
„Já se nebavím o dodržování zákonů, ale o progresivismu dnešní marxistické levice, která vytváří genderová hnutí a podobně. To jsou ty nesmysly, které dnes tak iritují společnost,“ soudí Marek Benda.
Establishment mluví o demokracii, vidíme ale jen ořezávání demokratických svobod
Předseda české koalice Social Watch a odborník na rozvojovou problematiku Tomáš Tožička je přesvědčen, že české elity selhaly. „Dostatečně nereflektovaly problémy, se kterými se společnost potýká.“
„Máme třetinu lidí, kteří si nemohou dovolit výdaj nad 10 tisíc korun, bydlení není zátěž jen pro 10 % domácností a další a další problémy, které nemůžeme pominout.“
V takové situace se prý nelze divit, že nastupují populistické proudy. „Ty vznikají tím, že jsme se vykašlali na to, co bylo slibováno od 90. let i v tradici Charty 77.“
Bendova slova jsou pošlapáním idejí Charty 77... Politická, občanská, kulturní, sociální a hospodářská práva jsou progresivní výdobytky civilizace, které je třeba uzákonit a prosazovat... My jen chceme, aby se naplňovalo to, co je v těchto dokumentech... Vy jste pošlapal nejen tradici Charty, ale celého lidskoprávního hnutí a demokratizace. Existuje právo na byt a právo na práci. My jen požadujeme, abyste plnili to, co máte. A vy tvrdíte, že jsme nebezpeční.
Tomáš Tožička
Mezi elity autoři zprávy počítají členy akademické obce, představitele kultury a další. „Tedy ty, kteří mají možnost tvořit veřejné mínění... Politiky do toho vůbec nezahrnujeme.“
Dnes se sice mluví o demokracii, ale praxe je jiná. „Velká část současného politického establishmentu má v ústech demokracii, ale co vidíme, je ořezávání demokratických možností.“
„Autoři zprávy Social Watch jsou z různých politických spekter, levice tvoří asi 50 %. Ve zprávě neřešíme ideologické, politické věci, ale řešíme to důležité: aby byly naplňovány zákony, které platí v této zemi... Problém je, že se to neděje, společnost je nespokojená a pak volí populisty,“ konstatoval Tomáš Tožička.
Související
-
Host: Tomáš Tožička z české pobočky organizace Social Watch
Podle její výroční zprávy selhaly v České republice elity, společnost je rozdělená a mizí sociální jistoty. I z toho plyne nedůvěra lidí v politiku. Moderuje Vladimír Kroc.
-
Česko ve zprávě Social Watch: Nerovné platy, represe...
Česko se k úrovni vyspělých zemí přibližuje velmi pomalu. Zlepšení situace brání závislost hospodářství na cizině, vývoz výrobků bez přidané hodnoty nebo oslabená k...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.