Kvalita života menšin je v každé společnosti lakmusovým papírkem demokracie
Hlavní téma letošního ročníku Prague Pride byl coming out, přiznání a akceptace vlastní sexuální orientace, což je proces, který de facto nikdy nekončí.
Čtěte také
„Kvalita života menšin je v každé společnosti lakmusovým papírkem demokracie,“ tvrdí Jiří Pešek, suspendovaný katolický kněz, který dnes žije v registrovaném partnerství.
Jak podotýká host diskuse politolog Lukáš Jelínek, není takový krok snadný. A to ani v naší liberální a tolerantní společnosti.
„Žijeme v zemi, která je poměrně civilizovaná už po staletí. Nejrůznější vlivy nás obemílaly, a možná i proto jsme společností poměrně dost tolerantní, zvlášť v porovnání s ostatními postkomunistickými zeměmi ve střední Evropě. Ne vždy ale toto pravidlo dodržuje česká politická reprezentace, která má pocit, že je potřeba se starat o většinovou společnost než o menšiny,“ myslí si Jelínek.
Poslechněte si celou debatu Vertikály, kterou moderuje Eva Hůlková.
Související
-
Šéf Prague Pride: Holky si chtějí svého „prince“ vzít. Lesby a gayové se můžou registrovat jako auto
„Nahota se objevuje na různých festivalech a nejsou spojené s LGBT+ tematikou. V porovnání s karnevaly v Latinské Americe je míra nahoty na Prague Pride rozhodně nižší.“
-
Lukáš Jelínek: Vlna intolerance, jež zasáhla i Hrad, dodává festivalu Prague Pride na významu
Co je špatného, když se druzí nedomáhají nějakých výhod na úkor jedněch, ale jen stejných podmínek a stejného zacházení pro všechny?
-
Prague Pride je i pro rodiče menšin a seniory, kteří se ještě nevyoutovali, zve ředitelka Kulhánková
„LGBT+ lidé by se více měli poznávat navzájem, pomáhat si a více komunikovat s lidmi kolem nás,“ říká ředitelka festivalu Prague Pride Hana Kulhánková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.