Krmení včelstva cukrovým sirupem nepřináší zásadní chovatelský efekt, dokládá výzkum Mendelovy univerzity
Pedagog a vědec Antonín Přidal, který se věnuje oboru včelařství na Mendlově univerzitě v Brně, se svými studenty zkoumal, zda je rozdíl, když včelař své včelstvo krmí cukrem, nebo cukrovým sirupem, který má velkou marketingovou podporu. Na co přišli? Poslechněte si v repríze Hovorů, které moderuje Tatiana Čabáková.
Související
-
Samotářské včely vyrábějí pro potomky obdobu našeho jogurtu. Jsou klíčové pro úrodu v sadech
Samotářské včely zvané hedvábnice svým larvám podávají kapalnou stravu obohacenou o laktobacily, což není pro tento hmyz obvyklé.
-
Hmyz za sto let nevyhyne. Ale budou tu méně příjemné a méně prospěšné druhy, tvrdí entomolog
V České republice se vyskytuje asi 38 tisíc druhů hmyzu, ty ale v posledních letech z krajiny mizí. Stejně alarmující je situace ve světě.
-
Hmyzu dál ubývá. Ani čmelák nedokáže před klimatickou změnou utéct
Hmyz je pro člověka klíčový, opyluje plodiny k obživě. Zároveň ale hmyzu ubývá – důvodem jsou hlavně pesticidy, ničení stanovišť, invazní konkurenti a klimatická změna.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.