Kosovo má nového kontroverzního prezidenta
Novým prezidentem Kosova byl zvolen bývalý premiér a dosavadní ministr zahraničí Hashim Thaçi.
Politická jednota v zemi se však od vyhlášení nezávislosti v roce 2008 rozpadla a mnoho analytiků pochybuje, že se zrovna Thaçimu podaří situaci zlepšit, soudí server německé stanice Deutsche Welle.
Proti Thaçiho zvolení panoval velký odpor a parlament musela v době hlasování hlídat policie. Opoziční poslanci použili ve sněmovně slzný plyn a organizovali pouliční protesty.
Prezidentský úřad je jednou z mála funkcí, které předseda Demokratické strany Kosova Thaçi dosud nezastával. Byl jedním z hlavních velitelů boje se Srbskem a pak stál v čele vlády až do roku 2014, kdy se ujal postu ministra zahraničí.
Současná situace v zemi je neuspokojivá – dodnes nejsou vyřešeny etnické spory, zločiny spáchané za války v devadesátých letech zůstávají nepotrestány a Kosovo trápí korupce, extrémní chudoba a masový odchod občanů. Parlamentní volby před dvěma lety zkomplikovaly vládnutí.
Největší opoziční nacionalistické hnutí Sebeurčení prosazuje sjednocení s Albánií, ale to by byla noční můra pro všechny země, které před lety podporovaly samostatnost Kosova. Tatáž strana odmítá normalizaci vztahů se Srbskem a brání dohodám o větší autonomii kosovských Srbů.
Parlament je tak už řadu měsíců ochromen a mnoho lidí požaduje předčasné volby. Vládnoucí koalice navíc není výsledkem politických dohod, ale zákulisních čachrů, kdy šlo především o rozdělení funkcí. Kosovo je dnes rozpolcenější než kdy předtím. Prezident by měl být nadstranický a objektivní, ale panují pochybnosti, zda je toho Thaçi schopen.
Tear gas in parliament kills Kosovo vote, again: https://t.co/f3pK2uTt1f pic.twitter.com/oapswvAx0L
— Reuters World (@ReutersWorld) 26. února 2016
Je považován za autokrata bez ochoty ke kompromisům a převažuje názor, že konflikty spíš prohlubuje, než řeší. Zároveň ho mnozí podezírají z korupce a vazeb na organizovaný zločin. Je spojován se zabíjením na objednávku za balkánské války a Evropská rada se o něm zmiňuje i v souvislosti s tehdejším obchodováním s lidskými orgány.
Kosovo nejvíc potřebuje vnitropolitické usmíření. Nejmladší stát Evropy dodnes neudělil práva srbské menšině, neslevil z nekompromisního postoje vůči Srbsku a neprovedl mnoho potřebných hospodářských a právních reforem.
Jestli Thaçi nepovede zemi k širšímu dialogu a ústupkům, lze v Kosovu očekávat prohloubení chaosu a vytoužený vstup do Evropské unie se ještě více oddálí, soudí autor článku na serveru Deutsche Welle.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.