Kosmetika bez mikroplastů? Česká firma dokazuje, že to jde

10. říjen 2018

Česká firma Nafigate je první nebo rozhodně mezi prvními na světě, kdo uvedl na trh kosmetiku založenou na biopolymerech. Tyto látky jsou podobné plastům, ale jsou přírodního původu a nevzniká z nich nebezpečný mikroodpad.

Tyto tzv. mikroplasty vznikají opotřebováním umělých hmot, například oblečení z umělých vláken. Jiné mikroskopické plastové částice jsou ale vyráběné záměrně: najdeme je třeba v mycích, čisticích a kosmetických přípravcích.

„V kosmetice často potřebujeme malé částice, které slouží k obrušování a zjemňování kůže, ale jsou to typicky částice plastové, tedy PET, polyetylen, polypropylen. Jsou to statisíce malých dílků v jednom výrobků, takže celkové množství je pak nepředstavitelné,“ vysvětlila v Dnešním Plusu Soňa Jonášová z Institutu cirkulární ekonomiky.

Způsobů, jak se vyhnout mikroplastům v kosmetice, je několik. Je možné snížit celkovou spotřebu kosmetických přípravků, ale další cestou je zaměřit se na kosmetiku, která používá k abrazivním čili obrušovacím účelům jiné materiály než plasty.

Česká firma Nafigate vsadila na biopolymery, látky plastům podobné. Původním cílem ale nebylo prodávat kosmetiku, ale výzkum bakteriálního chování, jak objasnila Lenka Mynářová z této firmy.

„Bakterie sní látku, kterou přemění na biopolymer, ten pak využije jako zásobárnu energie nebo jej sní další bakterie jako potravu, takže zmizí bez odpadu. Tyto bakterie jsou všude kolem nás, hledáme je ve volné přírodě, kde jsou mnohem odolnější a produktivnější než ty šlechtěné a upravované. Pracovně jsme jim začali říkat divočáci.“

Mikroplasty se dostávají do životního prostředí. Jsou nebezpečné?

Nový patent spočívá v tom odebrat bakteriím materiály dřív, než je stihnou jiné bakterie zkonzumovat a mezitím je možné je používat jako umělé hmoty. K výrobě těch správných biopolymerů je nutné bakterie krmit odpadním tukem, ale i to je podle expertů dlouhodobě udržitelné.

Přesto se tato „bezmikroplastová drogerie" prodává v běžné plastové lahvi. Důvod je prostý: v oblasti bioplastových obalů panuje značně nepřehledná situace kolem recyklace, ale u obyčejné láhve je šance, že ji zákaznice hodí do žlutého kontejneru, což je ekologicky udržitelnější.

autoři: Martin Srb , oci
Spustit audio

Související