Kolumbijský prezident ve Washingtonu
Dnes končí kolumbijský president Álvaro Uribe svou třídenní návštěvu Spojených států. Je to poprvé, co navštívil Washington poté, co má v Kongresu většinu poslanců demokratická strana. Sešel se s jejími představiteli i s presidentem George Bushem.
Letos je to vlastně už podruhé: Bush navštívil Bogotu během své březnové latinskoamerické cesty. Mimochodem, byla to první návštěva presidenta Spojených států v Bogotě od roku 1982. V Bogotě byl Bush přijat okázale a vstřícně. President Uribe se sám od sebe podrobil jisté sebekritice, ač k tomu nebyl Bushem vyzván a nikdy to prý nedělá. Hovořil o tom, jak po celých pět let své vlády bojuje proti pravicovým paravojenským jednotkám, proti levicovým partyzánům a proti drogovým pašerákům. Zatím bez většího úspěchu. Kolumbie je největším latinskamerickým vývozcem kokainu, na jehož produkci a pašování se podílejí všechny tři jmenované skupiny. President Bush byl shovívavý. Když se ho novináři zeptali, co soudí o únosu několika úředníků a vojáků partyzány, odpověděl, že nejdůležitější je, aby se co nejdříve vrátili ke svým rodinám. "Únosci by měli ukázat, že mají dobré srdce", zdůraznil.
V únoru tohoto roku propukl v Kolumbii skandál, který dostal název "para-gate". Ukázalo se totiž, že někteří vysocí političtí představitelé, mimo jiné i bratr a otec ministryně zahraničí Maríi Consuelo Araújo, byli ve spojení s ozbrojenými pravicovými bandami. Ministryně odstoupila, i když si to president Uribe nepřál. Začátkem května bylo zveřejněno, že byl objeven hromadný hrob několika desítek osob, mezi nimi i dětí, které byly povražděny právě těmito pravicovými extremisty.
Během své návštěvy Washingtonu, která dnes končí, měl president Uribe dva hlavní úkoly: získat pokračující podporu pro boj s kokainovými mafiemi a zajistit v severoamerickém Kongresu ratifikaci Dohody o volném obchodu, kterou obě vlády podepsaly už minulý rok. Ani jeden z bodů nesplnil na sto procent.
Kolumbie dostává ročně finanční a vojenskou pomoc v hodnotě 700 miliónů dolarů, Americkým zákonodárcům se nezdá, že s těmito penězi zachází Bogota dost transparentně. Demokratický senátor Patrick Leahy navrhl, aby do objasnění všech obvinění bylo zmraženo 55 miliónů dolarů z celkové sumy 220 miliónů, kterou Washington vyčlenil pro vojenskou podporu Kolumbie v tomto fiskálním roce. Je totiž důvodné podezření, že velitel pozemního vojska Kolumbie generál Mario Montoya je také propojen s pravicovými bojůvkami. To se odehrálo koncem dubna a demokraté svůj návrh nestáhli ani tento týden po diskusích s presidentem Uribem. Ve vzduchu zůstává také otázka další pomoci na příští léta. Podle původního plánu by se mělo nejvíc peněz věnovat drobným zemědělcům, aby na svých polích pěstovali místo koky jiné plodiny. Jak ukazují příklady z Bolívie a z Peru, žádná náhradní plodina není pro ně tak výnosná jako kokové keře.
Dohoda o volném obchodu by měla být ratifikována do července, jinak se opět odloží o řadu dlouhých měsíců. Ani v tomto případě president Uribe příliš nezabodoval. Demokraté soudí, že by Dohoda o volném obchodu s Kolumbií poškodila zaměstnanost v USA. Shodou okolností byla nedávno zveřejněna zpráva Mezinárodní organizace práce, v níž se konstatuje, že za pětileté vlády presidenta Uribeho bylo v Kolumbii zavražděno na 400 odborářů a většina těchto zločinů zůstala nepotrestána. Podle španělské agentury EFE vlivný severoamerický poslanec James McGovern tento týden prohlásil, že podpoří Dohodu o volném obchodu, pokud budou souzeni ti, co vraždy plánovali a prováděli.
Dnes považuje George Bush Kolumbii za jednoho z nejvěrnějších spojenců v Latinské Americe. Dostanou-li se napřesrok k moci demokraté, budou si jistě hledat jiné spojence.
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání .
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka