Klára Notaro: Mayotte po cyklonu
Francouzský ostrov Mayotte v Indickém oceánu není žádnou turistickou atrakcí. Je to nejchudší francouzský departement, kde je životní úroveň sedmkrát nižší než jinde ve Francii. Migrují sem obyvatelé sousedního Komorského svazu, kde je ekonomická situace nesrovnatelně horší.
Třetinu obyvatelstva ostrova Mayotte, asi sto tisíc lidí, tvoří přistěhovalci, kteří žijí v nuzných chatičkách z plechu a z prken. Ostrov je přelidněn, hustota obyvatelstva je 825 lidí na kilometr čtvereční.
Čtěte také
Chudinské slumy v půli prosince rozmetal cyklon Chido, který přinesl zkázu také do nedalekého Mosambiku a na Madagaskar. Destrukci chatrčí měl v plánu i francouzský stát, protože v nich žijí lidé bez povolení k pobytu. Bez pitné vody, bez hygieny. Je zde také silná kriminalita.
Domy postavené z pevných materiálů většinou vydržely silné nárazy větru.
Jsou ale poškozené infrastruktury, elektrické vedení, telekomunikace. Některé silnice jsou dosud neprůjezdné, školy, nemocnice, administrativní budovy jsou mimo provoz.
Bouří nezasažené školní budovy slouží jako nouzové ubytování.
Definitivní počet obětí cyklonu není znám, je potvrzeno 39 mrtvých a přes 4000 zraněných. Mnozí zranění, kteří tu žijí ilegálně, se neodvažují vyhledat lékařskou pomoc, aby na sebe neupozornili. Protože velká většina obyvatel je muslimského vyznání, tak se předpokládá, že místní své zemřelé pohřbili sami podle pravidel islámu do druhého dne.
Čtěte také
Na poškozeném letišti lidé čekají celé dny na letadlo, které by je odvezlo na 1400 km vzdálený francouzský ostrov Réunion, kde by se cítili v bezpečí. Jsou to většinou Francouzi, kteří na ostrově pracují ve školské nebo sociální sféře.
Poslankyně za silně pravicové Národní sdružení Anchya Bamanová říká, že vláda podcenila situaci na zpustošeném ostrově a že mouka zaslaná z Francie není obyvatelstvu k ničemu, protože nemají na čem vařit.
Děti pijí vodu z řeky, je jim potom špatně a jejich maminky chodí prosit o pomoc na stadion, kde je zřízena polní nemocnice.
Nepřipravenost na přírodní katastrofy
Francie přitom do ostrova za poslední leta investovala mnoho peněz. I na demontáž nebezpečných chatrných obydlí, nebo do radarů a do nových lodí pobřežní hlídky, které měly zabránit imigraci. Radary však cyklon zničil a lodě se potopily.
Čtěte také
Po této přírodní katastrofě nastaly zlaté časy pro pašeráky lidí z Komor, protože veškeré policejní jednotky se věnují udržování pořádku ve vnitrozemí. Cyklon Chido rozrazil dveře Evropské unie a ukázal na nepřipravenost na přírodní katastrofy.
Na ostrov Mayotte se dostavil sám prezident Emmanuel Macron, ale obyvatelstvo ho nepřijalo vlídně. Lidé trpí nedostatkem vody a jídla a sliby jim nestačí.
Škody jsou nevyčíslitelné. Pojistku uzavřelo jen 6 procent obyvatelstva. Ostatní budou potřebovat pomoc státu. Prezident Macron slíbil postavit nové budovy adaptované na klimatické změny a rozebrat životu nebezpečné slumy. Na obnovu Mayotte bude třeba mnoho peněz, které si Francie bude muset půjčit.
Autorka je spisovatelka, žije v Paříži
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.