Klára Notaro: Francouzský zármutek nad odchodem Milana Kundery

15. červenec 2023

Zpráva o odchodu Milana Kundery zarmoutila francouzské čtenáře. Jeho postavení ve francouzské literatuře bylo výsostné. Na literární scénu ve Francii vtrhl jako fenomenálně bystrý spisovatel popisující svět, který byl francouzskému publiku cizí. Svět totality. Úzkost hrdiny, kterého drtí soukolí zla a závisti. Ale také lásku, někdy směšnou a zrazenou, jindy lásku až za hrob.

Čtěte také

Milan Kundera a jeho choť Věra se z Československa přestěhovali do Francie v roce 1975. Kundera v prvních letech vyučoval srovnávací literaturu na universitě v Rennes, město mu však nepřirostlo k srdci.

Velký úspěch jeho knih mu otevřel cestu do vytoužené Paříže, kde se později stal vlivným spolupracovníkem nakladatele Gallimarda, kde vycházejí jeho knihy. Gallimard také vydal ve své prestižní edici světových klasiků Plejáda Kunderovy sebrané spisy – takové pocty se dočká málokterý, byť světoznámý, spisovatel. 

Kundera a jeho magická osobnost

 Milan Kundera byl ve Francii literární hvězdou téměř čtvrt století – jeho romány Žert, Život je jinde, Valčík na rozloučenou, Kniha smíchu a zapomnění a Nesnesitelná lehkost bytí byly běžným předmětem konverzace vzdělaných i méně vzdělaných lidí. Tyto knihy byly vystaveny ve všech výkladních skříních knihkupců, byly k dostání na nádražích, na letištích, v kioscích s novinami.

Čtěte také

Poměrně vzácná vystoupení Milana Kundery v televizních literárních pořadech sledovaly miliony diváků. Milan Kundera působil poněkud záhadně. Měl silný přízvuk, ale zároveň vybraný slovník, působil magicky. Jeho soudy o literatuře byly ve Francii v 80. a 90. letech zákonem.

I pozdější Kunderovy romány, které již psal ve francouzštině, aby se vyhnul nedorozumněním s překladateli, se dočkaly uznání.

Kundera byl také literárním vědcem. Svoje znalosti dějin literatury a filosofie předával studentům na svém proslaveném semináři na Vysoké škole sociálních věd v Paříži. Obdivoval středoevropské autory Kafku, Musila, Brocha, Gombrowicze a otce románového žánru Cervantese, Rablaise, Sterna a Flauberta.

ČSR nebyla Jugoslávie

Síla výpovědi o absurditě a brutalitě totalitárního státu, tehdejšího Československa, dostala naši zem do popředí zájmu francouzské společnosti. Můžeme říci, že právě díky jeho románům si Francouzi uměli představit, kde se nalézá Praha, a přestali si konečně plést Československo s Jugoslávií.

Čtěte také

Střední Evropa se rázem stala oblíbeným tématem úvah francouzských intelektuálů, kteří se do té doby zabývali zejména latinskoamerickou kulturou. Kunderovým přičiněním byla také ve Francii vydána celá řada československých autorů jako třeba Bohumil Hrabal.

Milan Kundera získal francouzské občanství v roce 1981, to mu udělil tehdy nově zvolený prezident socialista François Mitterrand. Československé občanství mu bylo potupně odňato na konci sedmdesátých let a české občanství znovu získal až v roce 2019.

Nepřeberné množství oslavných článků reagujících na úmrtí Milana Kundery svědčí o jeho velké popularitě ve Francii.

Autorka je spisovatelka, žije v Paříži

autor: Klára Notaro
Spustit audio