Kiska měl s vládou příliš vyhrocené vztahy, Čaputová chce dialog, myslí si poradce nové prezidentky

17. červen 2019

Slovensko má už třetím dnem novou hlavu státu. V sobotu složila slib a stala se prezidentkou Zuzana Čaputová. Ve funkci vystřídala Andreje Kisku.

Nová slovenská prezidentka přichází. Kiska si musí zvyknout na útoky, Čaputová na funkci

Zuzana Kovačič Hanzelová ze slovenského Deníku SME mluví o nástupu nové prezidentky s politickým komentátorem Peterem Tkačenkem

Dnešní díl Vinohradské 12 jsme připravili společně s týmem Dobrého rána slovenského deníku SME. V sobotu se na Slovensku ujme funkce nová prezidentka Zuzana Čaputová, jejíž zvolení v Česku vyvolalo obrovský ohlas. Od našich slovenských kolegů Zuzany Kovačič Hanzelové a Petera Tkačenka se dozvíte, co se od jejího působení očekává a jak se Slovensko ohlíží za érou jejího předchůdce Andreje Kisky.  

Podle poradce nové prezidentky pro domácí politiku Mariána Leška chce Čaputová upozorňovat na negativní jevy ve společnosti, jde na to, na rozdíl od svého předchůdce, ale jinou formou.

„On totiž dokáže zformulovat svůj názor jednoznačně a pevně, ale zároveň nekonfrontačně. Tak, že nikdo nemá pocit, že útočí na něj osobně. To je v politice velmi vzácný dar,“ míní Leško.

Na dialog jsou potřeba dva, na spor stačí jeden. (Čaputová) udělá vše pro to, aby dialog navázala.
Marián Leško

Dodává, že se vztahy mezi Kiskou a bývalým premiérem Robertem Ficem (Smer – sociálna demokracia) až příliš vyhrotily a poškozovaly běžnou spolupráci mezi prezidentem, vládou a parlamentem.

Právě předseda sociálních demokratů se sobotní inaugurace ani nezúčastnil, místo toho byl na svatbě svého bývalého spolupracovníka. Leško ovšem upozorňuje, že partnerem pro prezidentku je premiér Peter Pellegrini (SmerSD) a oba prý už před týdnem vyjádřili ochotu spolupracovat.

Babišovy kauzy?

Český pohled na nastupující slovenskou prezidentku Čaputovou: Myslím, že by uspěla i u nás

Petr Šabata a moderátorka podcastu Lenka Kabrhelová

I čtvrt století po rozdělení společné republiky si zůstáváme velmi blízcí. Do čela našich států jsme si přesto dokázali zvolit tak rozdílné osobnosti, jakými jsou Miloš Zeman a Andrej Kiska. A nejnověji Zuzana Čaputová. Vydává se Slovensko jiným politickým směrem než Česko? Čím nová prezidentka oslovuje tu část českého publika, u kterého si získala okamžitou přízeň? A bude ve funkci úspěšná? I na to odpovídá šéfredaktor ČRo Plus Petr Šabata.

Čaputová pojede už tento týden na svou první zahraniční cestu do Česka. Jakým partnerem pro ni bude premiér Andrej Babiš (ANO)?

„Respektuje to, koho si zvolili čeští občané. Nedá se očekávat, že se s premiérem nebo prezidentem na všem shodnou. Ale jsem si jistý, že všichni zúčastnění mají dobrou vůli, aby výjimečně dobrá spolupráce pokračovala i nadále,“ uvádí Leško.

Fakt, že je Babiš na Slovensku evidovaný jako spolupracovník komunistické StB, prý Čaputová považuje za věc, která se týká spíše českých voličů a české politické scény.

Prezidentka Čaputová i prezident Zeman udělají vše pro to, aby se v co nejvíce otázek shodli. A jsem přesvědčený, že se zcela shodnou ve snaze udržet a zlepšit mimořádně dobré slovensko-české vztahy.
Marián Leško

Pokud jde o Babišovo trestní stíhání, Leško se ztotožňuje s dřívějšími slovy prezidenta Miloše Zemana o tom, že zatímco u občanů platí princip presumpce neviny, u veřejných činitelů a politiků platí presumpce viny. „Je to můj osobní pohled, ne stanovisko prezidentky,“ zdůrazňuje.

Kiska zakládá vlastní stranu

Slovensko příští rok čekají parlamentní volby, Čaputová chce některé změny prosadit ještě před nimi – například změnu způsobu volby generální prokurátory nebo úpravy některých zákonů.

Do voleb pravděpodobně půjde i strana, kterou zakládá exprezident Kiska. Bude spojencem, nebo konkurentem? „Myslím, že paní Čaputová nemá ve stranické politice konkurenci,“ reaguje Leško.

Lída Rakušanová: Slovensko je demokratickou nadějí Visegrádu

Volební noc koalice stran Progresivní Slovensko a Spolu po skončení hlasování ve volbách do Evropského parlamentu

Kdo se v postkomunistické střední Evropě obává, že by se bez Evropské unie náš kontinent utápěl v chaosu nacionalistických vášní, musí v těchto dnech obdivovat Slovensko.

Kiska si podle něj uvědomil, že pokud chce mít v politice silné slovo, musí za sebou mít politickou stranu. Leško tak považuje za pravděpodobné, že strana SPOLU, bývalé hnutí Zuzany Čaputové Progresivné Slovensko a Kiskova nově vznikající formace, budou kandidovat společně.

„Zabránilo by to propadnutí hlasů ve volbách. Strany, které k sobě mají blízko, by vytvořily velký volební blok a slovenská politická scéna by se dále netříštila,“ uzavírá poradce nové slovenské prezidentky Leško.

Jaká témata chce nová slovenská prezidentka prosazovat? A bude na to mít dostatečnou sílu? Poslechněte si Interview Plus Michaela Rozsypala. 

autoři: Michael Rozsypal , ert
Spustit audio

Související