Když potkám vynikajícího studenta, obratem ho posílám do zahraničí. Až se vrátí, bude to špičkový ředitel, tvrdí akademik Boháček

10. září 2023

„Zážitek z kombinování historie, dat a matematiky byl zásadní pro to, abych se věnoval ekonomii, a to místo práce v archivu,“ popisuje v Hovorech ekonom a akademik Radim Boháček. Ve své práci dokázal všechny své odbornosti zkombinovat. „Rád se vracím k historii, jsem vlastně v čase, kdy sbíráme i zpětně data, což používám pro hned několik projektů,“ říká.

„Důležitá věc je, poučit se z historie. Všechny dlouhodobé efekty mají svůj počátek v historii. Je potřeba znát souvislosti, data, instituce a to vše se kumuluje v čase. To všechno pak má velký význam pro současnost,“ popisuje.

Čtěte také

Renomovaný akademik část svých studií absolvoval v zahraničí.

„My jsme tam tedy odjeli bez znalosti jazyka i toho, jak tam ten systém funguje. Dnes, když vidím vynikajícího studenta, obratem ho do zahraničí posílám. Doktorandské a Ph.D. programy jsou tam totiž na vyšší úrovni. Pak je potřeba, aby se takový student zase vrátil a řídil naše instituce a firmy. V Česku takoví absolventi ale chybí. V tom je Španělsko nebo Itálie napřed.“ 

Jaké je v praxi uplatnění vědců teoretické makroekonomie z Ph.D. programů Institutu CERGE-EI? Ptá se Ondřej Konrád.

autoři: Ondřej Konrád , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.