Když mě něco trápí, píšu občas na ministerstva. Z politické scény mám pocit bezmoci, říká Jana Plodková

13. prosinec 2018

Herečka Jana Plodková natočila pro společnost MAFRA, kterou Andrej Babiš převedl do svěřenského fondu, internetový seriál Single Lady. Vůči další spolupráci se později vyhranila a sitcom se stal jejím posledním počinem pro tuto mediální skupinu. „Další sérii i jakékoliv rozhovory pro Babišovy noviny odmítám,“ říká host Osobnosti Plus.

„Z české politické scény mám pocit velké bezmoci. Snažím se tomu ale nepoddávat, protože kdybych to udělala, nebyla bych potom schopna dělat vůbec nic,“ dodává.

Herečka Jana Plodková je držitelkou Českého lva za ženský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Protektor. Vystudovala Lepařovo gymnázium v Jičíně. Dále absolvovala Janáčkovu akademii múzických umění v Brně. Účinkovala v HaDivadle a hostovala i na jiných divadelních scénách. Od roku 2014 je v angažmá v Divadle Na zábradlí. Jejím partnerem je optik Filip Žilka.

Psaní na ministerstvo

Držitelka Českého lva za roli ve filmu Protektor se o politickou situaci zajímá v daleko širším kontextu, napříč společenskými i ekologickými problémy. „Když mě něco trápí, píšu občas na nějaké ministerstvo. Naposledy jsem psala ministerstvu životního prostředí kvůli umělému zasněžování,“ říká a vysvětluje:

Nepovažuji se za umělce, považuji se za dobrého řemeslníka, říká Marek Vašut

Marek Vašut

Marek Vašut nemá rád pozlátko, ale vnímá ho jako součást své profese. „Komerce je částí umění. Většina kumštu je bez jakýchkoli iluzí šoubyznysem, s důrazem na druhou část toho slova,“ říká herec o své profesi.

„Vadí mně, že v Krkonoších, kde je velmi málo vody, se uměle zasněžují svahy a berou vodu z řek proto, aby si lidé mohli ve své volné kratochvíli zalyžovat. Přitom máme za sebou rok největšího sucha za poslední dobu.“

Podle Plodkové se podnikatelé brání tím, že vodu vracejí zase do přírody. „Ale už má jiné složení než čerstvá voda a pro přírodu je k ničemu. Klasický sníh je prašan a vytváří zemi pokrývku, kterou ji chrání. Pod umělým sněhem půda promrzne. Zároveň se stane, že neroztává včas a leží na jarní přírodě i o dva měsíce déle. Příroda je z toho zmatená.“ Ministerstvo herečce odpovědělo až na druhou zprávu, na další už ale opět nereagovalo.

Když o mně říkají, že jsem křehká blondýnka, mám pocit, že to znamená, že si neumím o nic říct. A to není pravda.
Jana Plodková

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím čtvrtečním hostem. Dozvíte se ještě, jaká přání má Jana Plodková do budoucnosti, nebo kde vidí vrcholy své profesní kariéry. Hovoří také o setkání s Milošem Formanem v jeho americkém domově.

Herečka Jana Plodková
autoři: Barbora Tachecí , kte

Související