Kdyby nám Řekové dali seznam, dávno bychom 40 dětí pod 15 let přijali, říká poslanec Veselý (ČSSD)
Řecko v září požádalo o to, aby Česko přijalo 40 dětí bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Snaží se tím Řekové prosadit přerozdělování migrantů mezi členské země, nebo je třeba hlavně pomoci dětem, které podle očitých svědků v zimě čelí hrozivým podmínkám?
„Pokud by to skutečně byly děti, tak ano. Ale podle našich informací se o děti nejedná – ty už jsou přijaty v řeckých rodinách, které se o ně starají,“ tvrdí poslanec Ondřej Veselý (ČSSD).
Čtěte také
Poukazuje na to, že podle definice jsou osoby starší 15 let označovány jako mladiství. V Řecku je prý podle statistik OSN zhruba 300 dětí bez doprovodu – v uprchlických táborech mají být jen děti v doprovodu dospělé osoby.
„Není možné, aby nějaký zástupce Česka přišel do uprchlického tábora, posbíral tam deset dětí a odvezl je. Byť nikdo nepochybuje o tom, že podmínky v táborech jsou hrozné,“ zdůrazňuje Veselý.
Pokud někdo – ideálně řecká strana – přinese seznam 40 nezletilých dětí, tak už by tu dávno byly.
Ondřej Veselý
Problém vidí v tom, že z řecké strany je obtížné získat jakékoli informace a v tamním systému panuje zmatek: „Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) už dvakrát poslal dopis řeckému ministrovi, ať pošle konkrétní seznam dětí, o které jsme připraveni se postarat. Na první nebylo odpovězeno, na druhý zatím také ne.“
Seznam jsme poskytli
Zakladatel iniciativy Češi pomáhají Jaroslav Miko namítá, že dítě je podle mezinárodního práva kdokoli pod 18 let. Odmítá i Veselého tvrzení, že děti bez doprovodu jsou v řeckých rodinách.
„V Řecku chybí sociálně právní ochrana dětí a u cizinců není možná pěstounská péče. V některých táborech sice navštěvují školy, ale nejsou v rodinách – jsou prostě v ústavní péči,“ podotýká.
Dali jsme seznam 14 dětí mladších 12 let, které bylo Řecko ochotné uvolnit k relokaci. Ale panu Hamáčkovi vadilo, že tam nejsou jen syrské děti. Motáme se v kruhu.
Jaroslav Miko
Čtěte také
Připouští, že většina ze 4990 dětí bez doprovodu v Řecku je starší 15 let, jsou ale mezi nimi i mladší „Byli jsme na Lesbu, kde je momentálně 64 dětí bez doprovodu do 14 let. Tak ať mi pan Veselý neříká, že tam nejsou,“ reaguje Miko.
„Pan Hamáček žádal o seznam pouze syrských dětí do 10 let. Řecká strana reagovala, že není možné rozdělovat děti podle národnosti, a podle informací Deníku N už odpověděla a data předala,“ namítá.
V Řecku je podle Mika humanitární krize: „Když jsme zmínili děti, které v táborech žijí s matkami, přikrývají se igelitem a žijí v dírách, tak mi na úřadu vlády řekli, jestli jsem se nezbláznil – že najednou mluvím o matkách s dětmi. Nechuť přijmout kohokoli je daná.“
Související
-
Petr Šabata: Migrace stále rozděluje společnost, ale nemusela by
Představme si na chvíli, že Česko je přírodní ráj na zemi: žádné sucho, ale zelené louky, lesy, mokřady, úrodná půda bez eroze.
-
Přijetí syrských sirotků poslanci neprojednají. Vyškrtnutí z programu provázela vyhrocená debata
Úterní jednání sněmovny zahájila ostrá debata. Poslanci se neshodli během diskuze o programu, hlasování o přijetí syrských sirotků na něj nezařadili.
-
200 českých rodin by přijalo dětské uprchlíky. Iniciativa žádá vládu, aby umožnila pomoc
Iniciativa vyzvala vládu, aby vytvořila meziresortní skupinu, která by navrhla přesný postup. Řecko v září požádalo o to, aby Česko přijalo 40 dětí bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.