Kdo trpí bolestí, neměl by kupovat nesmyslné léky, ale jít k lékaři, radí fyziolog Rokyta

17. březen 2019

Bolestí trpí asi 30 % české populace a toto číslo neustále narůstá. Nejen o chronické bolesti a její léčbě hovořil ve Studiu Leonardo fyziolog Richard Rokyta.

„Je zásadní rozdíl mezi akutní a chronickou bolestí,“ uvedl lékař. „Akutní vzniká na jasný podnět, který když odstraníme, tak bolest přestane. Chronická sama o sobě je ta, která většinou nemá důvod.“

Člověk trpící chronickou bolestí si obvykle neustále stěžuje. „A to je také rozpor mezi pacientem a lékařem: pacient k němu chodí, lékař dělá různá vyšetření a nic nenachází. Pak může říci, že si pacient vymýšlí, ale to není pravda. Nejhorší je, když takový pacient pak skončí na psychiatrii.“

„Musíme pacientovi především věřit. Podvodníků, kteří bolest předstírají, je asi jen 5 %. Ti ostatní  bolest skutečně mají. A lékař je ten, který do tohoto bludného kruhu chronické bolesti musí zasáhnout.“

Kdo trpí bolestí, by měl především jít k lékaři. V České republice máme velmi dobrý systém léčení bolesti. Máme 76 ambulancí léčení bolesti a 9 center bolesti, kde jsou specialisté všeho druhu... Je to tedy komplexní léčba.
Richard Rokyta

Základem léčby bolesti je farmakoterapie, tedy léky. „Nové se také neustále hledají, ale jde o velmi drahý výzkum,“ upozornil Rokyta.

Od 60. let minulého století se začala zkoumat bolest podle původu. „A zjistilo se, že některé stimulační metody jsou účinné. Dnes stimulujeme elektricky a magneticky. Stimulujeme míchu nebo mozek a tím tlumíme přenos bolesti z periferie do centra.“

„Tuto neurostimulaci nebo neuromodulaci provádíme i v České republice, máme 8 center, která ji mohou dělat...Konkrétně neurostimulace míchy se provádí v desítkách tisíc případů v Evropě.“

Člověk by měl místo nakupování nesmyslných léků na pumpě jít k doktorovi. Ale žádný lék není bez vedlejšího účinku, případně návyku.
Richard Rokyta

Vývoj prý pokročil tak daleko, že dnes firmy dokážou vyrobit stimulátor proti bolesti, který si pacienti mohou vzít po konzultaci s lékařem domů. To je však možné zatím jen v USA.

Lékař připomněl i fenomén tzv. přenesené bolesti. „Už víme, že když máte infarkt myokardu, tak bolest vystřeluje do ruky až k malíčku, bolest žlučníku zase vystřeluje do ramene a podobně.“

„Ale nemůžeme dělat prevenci bolesti, kromě toho, že nebudeme skákat ze skály dolů. Takže žádná prevence například chronické bolesti není,“ konstatoval fyziolog Richard Rokyta.

autoři: Veronika Paroulková , oci
Spustit audio

Související