Kateřina Perknerová: Sedm desítek bodů Petra Fialy

19. říjen 2023

Čím se měří politický úspěch? Zajisté dobrým volebním výsledkem. Odolnými veřejnými financemi. Kvalitní dopravní infrastrukturou. Dostupnou zdravotní péčí. Efektivním vzdělávacím systémem. Každá z těchto položek má ovšem svoji objektivní a subjektivní rovinu.

Během úterní schůze o vyslovení nedůvěry vládě šéf hnutí ANO Andrej Babiš vyjmenoval desítky příkladů, jimiž dokládal, že Fialův kabinet je nekompetentní, nedůsledný, zkrátka katastrofální. Pak vystoupil premiér a předložil 70 pozitivních bodů, jež má jeho tým na kontě.

Čtěte také

Jenže to, čemu ministerský předseda přisuzuje plusové znaménko, Babiš opatřuje minusem. Týká se to především opatření z konsolidačního balíčku, daňových změn a takzvaných dotačních škrtů. Představitelé hnutí ANO vládě vyčítají pomalou a neúčinnou reakci na růst cen energií, neboť podle nich byl jejich strop příliš vysoký a mělo se fixovat u výrobců, nikoliv u distributorů.

Petr Fiala se chválí za to, jak razantně se zvedly výdaje na obranu a rozjely nákupy včetně amerických supersoniků F-35. Avšak přesně to Babiš tepe coby nezodpovědnou investici, která v konečném důsledku zatíží rozpočet 400 miliardami korun. A ty bude muset zaplatit příští vládní garnitura.

Připravit republiku na přijetí eura

Z toho plyne, že nejdůležitější je asi pohled každého občana, jeho vnímání vládních kroků. Někdo se na úsporné škrty může dívat výlučně přes svou výplatní pásku a zkušenosti. Pak třeba zjistí, že jeho reálná mzda klesá, protože náklady na živobytí se neustále zvedají, inflace je kolem sedmi procent a v lékárně pořád chybějí nějaké medikamenty.

Čtěte také

Senioři obíhají hypermarkety, aby sehnali levnější cukr či brambory. Vysokoškolští učitelé stávkují, neboť asistentské platy jsou v porovnání se světem i těmi středoškolskými směšně nízké. Mladí lékaři odmítají otrocky sloužit přesčasy nad rámec zákonem daných 150 povinných hodin.

Jak to tedy je s vládním skóre po prvním poločase? Zkusme poodhrnout závěs a nahlédnout do kuchyně ostatních unijních států. Ve Francii jsou takřka permanentně v ulicích pohotovostní policejní oddíly. Buď tam hoří auta v souvislosti se sociálními protesty, nebo se zhoršuje bezpečnostní situace po vražedných atentátech radikálních islamistů.

Itálie si zoufá pod náporem běženců z Afriky, jejichž příliv není sama s to zastavit. V Polsku a na Slovensku se už léta do politiky míchá katolická církev, která srůstá se státem. Za panování Jaroslawa Kaczynského a Viktora Orbána si vládní strany osedlaly veřejnoprávní média a ohýbaly justici. Co z toho se děje v tuzemsku?

Kateřina Perknerová, komentátorka Deníku

Vládní TOP 09 v pondělí představila svůj devítibodový plán na další roky pod názvem Česko musí zrychlit. A přesně to by se ve jménu lepší budoucnosti mělo stát.

Šlápnout na plyn a pustit se do odstraňování překážek pro podnikání a rozdílové stavby, efektivně čerpat a využívat evropské peníze, reálně digitalizovat zemi včetně elektronické fakturace, připravit republiku na přijetí eura. Koalice Spolu a PirSTAN má luxusní většinu. Není jediný důvod, aby promeškala čas do voleb v roce 2025. 

Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku

Spustit audio