Petr Hartman: Fialovo příznivé poločasové skóre a nespokojení fanoušci

10. říjen 2023

Do druhého poločasu vstupujeme s dobrým skórem, pochvaluje si pomocí sportovní terminologie premiér Petr Fiala. Od sněmovních voleb totiž uplynuly dva roky a do těch dalších řádných zbývá stejná doba. V poločase svůj tým uklidňuje slovy o tom, že se mu daří.

Například se podle něj zpomaluje zadlužování země. Petr Fiala dodává, že k tomu dochází v obtížných podmínkách. Ty se týkají dozvuků covidové krize, války na Ukrajině a s ní související energetické krize. Zkrátka hřiště není podle něj dokonalé a klimatické podmínky jsou špatné.

Čtěte také

A nejenom to. Údajně dobrý výkon Fialova týmu totiž neoceňují diváci. Převedeno do řeči čísel. Současné vládě dva roky po volbách důvěřuje zhruba 25 procent lidí. Takže pomyslné skóre není v poločase dobré, ale spíše nepříznivé. Optimismus do druhého dějství může Fialův tým čerpat z toho, že ho stále povzbuzuje dostatečný počet příznivců. Byť i v jejich řadách dochází k postupnému úbytku.

Podle nejnovějších dat společnosti Kantar se současná vládní koalice dohromady opírá o podporu necelých 37 procent dotázaných. Hnutí ANO se dostalo na 33,5 procenta. Pokud by do týmu přibralo SPD, mohli by počítat s 43procentní přízní voličů. V konfrontaci s vysokou nedůvěrou ve Fialův kabinet to není zrovna závratné číslo. Naopak se ukazuje, že tuzemská politická scéna dva roky od sněmovních voleb nevykazuje dramatické změny.

Výsledek celého zápasu

Čtěte také

Nejsilnější opoziční strana sice posiluje, ale například ta menší je na stejných procentech, jakých dosáhla ve volbách v říjnu 2021. Pozoruhodné je rovněž poločasové skóre Pirátů a Starostů. Ti v součtu rovněž zůstávají na svém volebním zisku.

Daň za dosavadní vládnutí tak platí koalice Spolu. Ta momentálně podle nejnovějšího průzkumu společnosti Kantar přišla o zhruba 8 procent příznivců. Zatím to nevypadá, že by všichni přecházeli někam jinam. Byť už podle sociologických dat dochází k prolomení pomyslné hranice a do řad příznivců ANO míří i někteří z vládního tábora.

Ostatní nespokojení zatím vyčkávají, jak se druhý poločas bude vyvíjet. Tím dávají Fialovu týmu šanci, aby se zlepšil. Jestliže se mu to podaří, nemusí o jejich podporu nakonec přijít.

Petr Hartman, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Dva roky jsou poměrně dlouhá doba a může se stát mnohé. Ostatně na začátku tohoto pomyslného zápasu si jeho aktéři nedokázali představit, že vypukne válka na Ukrajině. Ta potom velmi výrazně změnila podmínky a způsob hry. Andreje Babiše zase v době jeho vládnutí zaskočila covidová epidemie. V následujících měsících tak můžeme zažít další překvapení.

Patřilo by k nim i to, kdyby se na tuzemské politické scéně objevilo nějaké nové uskupení, které by masivně sbíralo hlasy nespokojených občanů. Především na počínání Fialova týmu záleží, jakou šanci ke skórování vytvoří svým soupeřům. Důležitý totiž není výsledek poločasu, ale celého zápasu.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Hartman
Spustit audio