Karel Hvížďala: Viktor Orbán – nebezpečný příklad

2. květen 2023

Viktor Orbán, maďarský premiér, jako jediný z šéfů vlád v EU chce do konce roku zrušit sankce uvalené na Rusko, neuznává zatykač na Vladimira Putina, neratifikovali přijetí Švédska do NATO, Ukrajina je podle něj finančně neexistující stát a hlásá do světa, že Maďarsko a Vatikán jsou jediné dva státy, které jsou pro mír. 

Ruská federace přesto Maďarsko zařadila mezi nepřátelské země.

Čtěte také

Doma si podmanila jeho strana Fidesz velkou většinu médií, a poté co nejdříve do země lákala cizí podnikatele, se je snaží v poslední době ze země vyhnat. Proti porušování smluvních podmínek s ním proto vede Evropská komise šetření ve třiceti případech.

Kvůli tomu je Maďarsko pro podnikatele nejrizikovější zemí ve střední Evropě: podle posledního šetření z minulého roku index rizika dosáhl 18 procent, v Rumunsku 13 procent a v ostatních zemích se pohybuje pod sedmi procenty. Přesto Maďarsko dostalo v době pandemie od EU pomoc ve výši 5,8 miliard eur.  V nejbližší době by mělo dostat na restrukturalizaci dalších 7,5 miliard eur, ale s tím již řada zemí v EU nesouhlasí.

Metody autokratů

Čtěte také

Podle Dekretu 404 však musí nově některé zahraniční firmy platit 90procentní dodatečný tzv. těžební příplatek za každý prodaný pytel cementu a podle Dekretu 402 si zase musí požádat o dovolení na jakýkoliv vývoz zboží, které je v Maďarsku vytěžené či vyrobené atd.

Loni po vítězných volbách na konferenci pro podnikatele Orbán prohlásil, že v telekomunikačních firmách, obchodních řetězcích, pojišťovnictví a firmách se stavebním materiálem mají mít většinu domácí podnikatelé.

Dekrety, které to nařizují, jsou v rozporu s pravidly obchodování v EU. A protože v Maďarsku dosáhla inflace 25 procent, svádí Fidesz zcela nesmyslně toto znehodnocení peněz na zahraniční firmy. Ve skutečnosti jde ale o to, že Orbán potřebuje podporu od místních oligarchů a členů jeho strany Fidesz, a proto jim umožňuje, aby se snadno dostali k dalšímu majetku.

Čtěte také

Při té příležitosti, jak upozorňuje zahraniční tisk, pomáhá zvětšit majetek i své rodině: ve stavebnictví podniká jeho otec, zeť obchoduje s veřejným osvětlením a podobně jsou na tom jeho kamarádi z mládí, jako třeba jeden bývalý klempíř, který dnes patří mezi nejbohatší Maďary.

Kvůli korupci tam byl sice zřízen zvláštní bezúhonný orgán, který má transparentnost převodu majetku zajišťovat. Ten ovšem podléhá kontrole státního zastupitelství. Jenže, jak napsal časopis Der Spiegel, generální státní zástupce je starý Orbánův kamarád a věrný člen Fideszu.

Karel Hvížďala

V Evropském parlamentu se proto hovoří o zřízení rozpočtového kontrolního systému, který by tyto praktiky zastavil. Jenže proti jsou například v Německu poslanci CSU, a dokonce i u nás proti metodám Viktora Orbána, který EU vydírá odmítáním pravidel a je ochoten ustoupit jen když EU vyhoví jemu, se nestaví kriticky ANO ani někteří členové ODS a někdy i KDU-ČSL. A pokud vyhraje volby na Slovensku Robert Fico, bude se chovat podobně, s tím se netají, a tyto metody začnou napodobovat další autokraté.

Autor je publicista

Spustit audio