Karel Hvížďala: 7. prosinec 1989
„Mohu poskytnout garanci, že armáda se zatím, a nemíní se ani do budoucna, do událostí vměšovat.“ To jsou slova generálporučíka Miroslava Vacka, která pronesl před 35 lety, 7. prosince v 17 hodin, na sedmém setkání s delegací Koordinačního centra Občanského fóra v Praze, v Obecním domě.
Ve funkci federálního ministra obrany vystřídal tehdy před třemi dny Milana Václavíka. Ke schůzce došlo kvůli drbům o tom, že tankové jednotky se shromažďují u Berouna a chtějí potlačit protesty.
Čtěte také
Podle historiků tato fáma vznikla na základě vystoupení náčelníka 1. tankové divize, podplukovníka Zdeňka Zbytka, 1. prosince 1989 na sjezdu rolníků, kde deklaroval jednotu armády a její věrnost komunistické straně.
Pozdější ministr obrany Luboš Dobrovský ho kvůli tomu 31. prosince 1991 propustil z armády. Komentoval to slovy: „I když Zbytek explicitně neřekl, že tanky vytáhnou na Prahu, tak v tom projevu jasně naznačoval, že je ochoten zasáhnout“.
I v úvodu citovaná věta nového ministra obrany, jak dokazuje doslovný přepis setkání, které pořídil tajemník Václava Havla Vladimír Hanzel, zaznělo slovo ‚zatím‘, které stvrzuje, že ani on si nebyl jistý dalším vývojem událostí.
Čtěte také
A to přesto, že v dalším dialogu říkal: „Ono to není populární, ale i od Jakeše byla zcela jednoznačná direktiva. Cituji: to nechci a neosobuji si právo vydat pokyn, abyste zasahovali, situace se bude řešit politickými prostředky, nikoliv mocenskými“.
V originálním přepisu některá slova chybí, což prozrazuje nervozitu ministra. Pro mladší ročníky připomínám, že Miloš Jakeš byl v té době generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Československa. A podle první hlavy Ústavy ČSSR, článku 4, měla tato strana právo řídit stát a zamezovala jakoukoliv možnost svobodné politické soutěže.
Ztratíme radost ze života
Vladimír Hanzel na ministrova slova reagoval připomínkou, že i Občanské fórum vydalo dokument, v němž armádu vyzvalo, aby poprvé v historii tohoto státu bránila československý lid.
V závěru setkání obě strany společně formulovaly tiskové prohlášení, v němž se mimo jiné konstatuje: „Konkrétní opatření související se změnou Ústavy ČSSR jsou obsažena v rozkazu ministra národní obrany číslo 28 z 5. 12. 1989. Československá lidová armáda převzala do svých skladů zbraně a munici Lidových milic a přebírání v nejbližších dnech bude ukončeno“.
Připomínám toto a další setkání, která se uskutečnila před 35 lety, hlavně proto, že vykazují zásadní změnu chápání identity u všech zúčastněných včetně Jakeše. Identifikace rozdílem vůči ostatním byla nahrazena identifikací vůlí ke komunikaci jako prostředku k překonání rozdílu uvnitř společnosti.
Pokud toto chápání identity ztratíme, vracíme se tam, odkud jsme kdysi s takovou radostí vykročili. Ztratíme radost ze života i touhu vybudit mysl a aktivitu druhých.
Autor je publicista
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka