Karel Hvížďala: 23. června nepůjde na Letné jen o demonstraci

21. červen 2019

Na Letné bude 23. června ohlášena hlasitě změna politického paradigmatu.

Nejprve si připomeňme: Proti našemu premiérovi a ministryni spravedlnosti se demonstruje od konce dubna, dne 18. června se konala ze stejných důvodů demonstrace v Bruselu a v neděli se očekává na Letné další demonstrace za účasti asi 220 tisíc lidí.

Bohumil Pečinka: Demonstrace? „Nebabišovský svět“ se probral

Bohumil Pečinka, politický komentátor, publicista a spisovatel (tj. časopis Reflex)

Politický komentátor je k Zuzaně Čaputové, která na Slovensku čerstvě složila prezidentský slib a stala se současně nejmladší ženou v čele státu na světě, opatrný. „Její zvolení je pro mě příznakem krize demokracie,“ říká.

Jde evidentně o největší demonstrace od roku 1989, které organizuje Milion chvilek pro demokracii v čele se studentem teologie a filozofie Mikulášem Minářem. Podle agentury Median tyto akce podporuje asi třetina občanů a největší zájem o ně mají vysokoškoláci, kteří patří  k tak zvané generaci Z, tedy Zero, česky nula, kterou se označují lidé narození kolem roku 2000. Je jim většinou mezi 25 a 35 lety.

Jen z těchto kusých dat je zřejmé, že o slovo ve veřejném životě se vehementně hlásí úplně nová generace, která má zcela odlišné hodnoty než tzv. nová střední třída, jak předešlou generaci označil německý sociolog Andreas Reckwitz.

Ten taky znovu zavedl v sociologii termín třída, který jeho kolega Helmut Schelsky v 70. letech zavrhl, protože dle něj se v té době prosadil ve staré Evropě tzv. kulturní konsensus. V důsledku to znamenalo, že se tehdy věřilo, že se vytratily rozdíly mezi městem a venkovem a že všichni chtějí konzumovat stejné výhody.

Generační výměna a konec starých pořádků

Daniel Kroupa: O čem má být příští demonstrace

Demonstrace proti Marii Benešové v Brně.

Obecně vzato, nemám masové protesty rád. Vadí mi velký počet lidí, ve kterém si připadám ztracený, vadí mi, že se v takovém množství nedá o věcech normálně mluvit a diskutovat.

Jenže ve stejné době díky expanzi univerzitního vzdělání se zrodila nová střední třída, v angličtině nazývaná „global professional classes“, která obsadila důležité funkce a stala se hybnou silou pozdní moderny: příslušníci této třídy, která dostala v Německu jméno jedineční, se starají hlavně o kvalitu života a upřednostňují tzv. kulturní symbolické zboží, jako je jedinečnost a kreativita.

K bydlení oživují staré domy, vyhýbají se drahým restauracím a neznají pocit ohrožení, protože často pracují a žijí každou chvíli v jiné zemi, hovoří dobře mnoha jazyky, jsou kosmopolitní, necítí se vázáni k žádné zemi a čtou jen New York Times a Financial Times.

Ondřej Konrád: Milion chvilek a sto tisíc duší pro AB

Demonstrace za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové a premiéra Andreje Babiše

„Nejsme slepí!“ − skandovali o úterním žhavém podvečeru účastnící protestní manifestace na popud režisérky Heleny Třeštíkové. K čemuž by se dalo dodat, že také nikoli hluší.

Generace Zero, k níž je možné počítat i Piráty, a která dnes vstupuje výrazně do popředí, čte Deník N, už ví, že není kam emigrovat, kam se přestěhovat, kam utéci, a proto se stejně jako u nás začala ve Francii, Německu nebo Hongkongu starat o obnovu klasické demokracie doma, o odstranění velkých sociálních rozdílů mezi nejvyšší a nejnižší společenskou třídou: Její globální zájmy jsou soustředěny převážně na ekologii, protože cítí odpovědnost za budoucnost naší planety, v níž budou žít její děti a vnoučata.

Slova předsedy Sněmovny a místopředsedy hnutí ANO, že se s demonstranty nedá bavit, jsou proto velmi krátkozraká a budou mít za následek, že s takovými politiky se v dohledné době nebude chtít bavit ani velká část našich občanů. Generační výměna by pak mohla být velmi razantní.

Karel Hvížďala

Jestliže se v Praze na Letné 23. černa 2019 sejde skutečně více než 200 tisíc lidí, mohl by se tento den, pokud úsilí protestujících nepoleví, stát jednou v našich dějinách symbolem začátku definitivního konce starých pořádků.

Autor je publicista

Spustit audio