Karel Barták: Unie rozjíždí vznik společné obrany tváří v tvář Rusku i USA

5. únor 2025

Evropané chtějí posílit odstrašovací potenciál „starého kontinentu“ a převzít plnou odpovědnost za jeho obranu. Tváří v tvář ruské hrozbě v sousedství a americkému zpochybňování spojeneckých svazků, se míní naléhavě soustředit na hlavní nedostatky a oživit svůj obranný průmysl. Více také spolupracovat při přípravě klíčových obranných kroků.

Zatím ale nevědí, jak to zaplatit. Evropská komise předloží podrobné možnosti společného financování v „bílé knize“ v březnu. Tak se dá shrnout vyznění pondělní neformální schůzky šéfů států a vlád EU zasvěcené premiérově právě obraně.

Čtěte také

Šlo o to vytipovat oblasti, ve kterých obrana evropských zemí výrazně zaostává, a pokusit se pro ně najít společná řešení posilováním spolupráce, odstraňováním překážek, slaďováním parametrů.

Ozbrojené síly evropských zemí, a to i těch, které jsou v NATO, dlouhodobě nedosahují kýžené „interoperability“. Každý si vyrábí či dováží zbraně na vlastní pěst, bez ohledu na to, zda budou v případě konfliktu snadno fungovat po boku armád sousedů, a jestli je budou spojenečtí vojáci umět obsluhovat.

Zásadní problém bude financování

Pak jsou tu samozřejmě peníze, naprosto základní a zásadní potřeba, bez které se nelze pohnout z místa. Zaprvé vojenské rozpočty, povýšené Donaldem Trumpem opět na prioritu priorit. Sedm členských zemí EU momentálně neinvestuje dvě procenta HDP do vlastní obrany.

Čtěte také

Další, jako Česko, se s odřenýma ušima drží kolem této hranice. Pouze Polsko, baltské státy a částečně Seveřané (Švédsko, Finsko, Dánsko) vydávají víc. Dodejme, že jde o výlučně národní peníze, které nemají nic společného s rozpočtem EU. 

Když Donald Trump vyrukoval s požadavkem pěti procent, kterých zdaleka nedosahují ani Spojené státy (3,3 procenta), spadla mnohým v Evropě čelist.

V době napjatých státních rozpočtů, zhoršujících se deficitů, nárůstu sociálních výdajů způsobených stárnutím obyvatelstva, potřeby investic kvůli udržení globální konkurenceschopnosti není zrovna příjemné sypat obrovské sumy peněz do obrany – pět procent vypadá pro většinu zemí nemyslitelně.

Půjdou na obranu tři procenta HDP?

Pod tlakem ruské hrozby, ukrajinských potřeb a zejména Trumpova láteření se tak nějak očekává, že se červnový summit NATO v nizozemském Haagu shodne na cíli dovést výdaje na obranu záhy na tři procenta HDP. Znamenalo by to značný příliv peněz – vyžaduje to však jednomyslné rozhodnutí v rámci NATO, které zdaleka není jisté. A nebude se to týkat neutrálních zemí Rakouska, Irska a Malty.

Čtěte také

Von der Leyenová zmínila možnost upravit evropský fiskální „pakt stability“, což lze chápat například jako vyjmutí prostředků na obranu z celkových státních výdajů započítávaných do rozpočtového schodku. 

„Mimořádná doba vyžaduje mimořádné kroky,“ uvedla. Dalšími alternativami jsou vytvoření zvláštního fondu obrany vedle sedmiletého rozpočtu EU, vypsání společných obranných dluhopisů, společná půjčka ve stylu Fondu obnovy EU, navýšení samotného rozpočtu Unie, ovšem až od roku 2028, mobilizace soukromého sektoru v kombinaci s vyšším zapojením úvěrů od Evropské investiční banky a případná kombinace těchto postupů.

Karel Barták, bývalý dlouholetý zpravodaj ČTK v Bruselu

To všechno by se nedělo nebýt Donalda Trumpa v Bílém domě. Všichni vědí, že kdyby se Spojené státy tak či onak stáhly ze Severoatlantické aliance nebo zpochybnily své spojenecké závazky, významně by oslabily míru odstrašení, které drží na uzdě ruské útočníky.

Rozumějme tedy evropským snahám hladit Trumpa „po směru srsti“ – i když bude dělat a říkat věci, které nejsou a nebudou Evropě nakloněné.

Autor je bývalý zpravodaj ČTK v Bruselu a komentátor Info.cz

autor: Karel Barták
Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.