Karel Barták: Příští Komise nebude genderově vyvážená. A záleží na tom?

3. září 2024

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nedodrží svůj slib, že ve druhém funkčním období stane v čele kolegia, ve kterém budou přibližně stejně zastoupeni muži a ženy. Naprostá většina vlád členských zemí nerespektovala její přání, aby jmenovaly do příští komise dva kandidáty, muže a ženu, a aby tak dali předsedkyni volnější ruku při formování konečné podoby svého týmu. V tuto chvíli budoucí komise sestává z 19 mužů a osmi žen, včetně samotné Von der Leyenové.

Lisabonská smlouva ani další klíčové dokumenty nestanoví, kolik má být v evropské exekutivě mužů a žen. Její šéfka nemá žádné jiné páky na vlády členských zemí než nabádání a přemlouvání. Je jako provazochodkyně na tenkém laně – nemůže si dovolit na začátku pětiletého mandátu naštvat vlády tím, že by odmítala jejich kandidáty.

Čtěte také

Na druhé straně se jí hrubě nelíbí, že kromě Bulharska ani jedna nerespektovala její požadavek. Spekuluje se o tom, že v zákulisí dál zkouší, která země by nakonec přece jen ještě nevyměnila navrženého muže za ženu, s bonusovým příslibem lepšího portfolia.

Jsme tak svědky jistého napětí, které se nepochybně promítne do složitého jednání o rozdělení funkcí a sektorů ve vznikající Komisi, a také do nálady, která zavládne v Evropském parlamentu při povinných slyšeních jednotlivých navržených komisařů.

Víc žen, míň lidovců? 

Tam bude vedle genderu hrát roli také politická příslušnost – ukazuje se, že celá polovina nominovaných komisařů patří k partajím sdruženým v Evropské lidové straně. Může se stát, že europoslanci budou chtít více žen, méně lidovců anebo obojí.

Čtěte také

Tyto spekulace nás budou doprovázet po celé září. Daleko důležitější však nakonec bude, jestli Von der Leyenová při individuálních pohovorech s nominanty, které začínají tento týden, dokáže rozpoznat kvality jedněch i druhých a zohlednit jejich odbornost a zkušenosti, ku prospěchu celku, tedy Evropské unie a občanů jejích 27 členských zemí.

Konec konců – není ani tak důležité, zda bude tuto těžkou a odpovědnou práci dělat příštích pět let většina mužů, žen, většina lidovců, socialistů, většina jižanů či seveřanů, věřících či nevěřících, ale zda tito pánové a dámy budou na úrovni nemalých výzev, které je čekají.

Patří k nim válka v bezprostřední sousedství a s ní související geopolitické hrozby. Zásadní ekonomické zaostávání celého bloku a soupeření s Čínou.

Karel Barták, bývalý zpravodaj ČTK v Bruselu, komentátor Info.cz

Nestabilita v klíčových členských zemích, jako jsou Německo a Francie, s masovým nástupem nacionalistické pravice. Odklon od demokratických principů v Maďarsku a na Slovensku. Hrozba masové migrace z jihu.

Příští Evropská komise to nebude mít lehké. Je proto velmi důležité, aby její členové byli především zdatní a velmi, velmi dobří.

Autor je bývalý zpravodaj ČTK v Bruselu a komentátor Info.cz

autor: Karel Barták
Spustit audio