Kapénky s koronavirem vydrží ve vzduchu až 14 minut, tvrdí američtí vědci. Když mluvíte nahlas, je jich víc
Výzkumníci analyzovali šíření kapének v experimentálním prostoru. Nosit roušky se vyplatí, zní jeden z jejich verdiktů. Bez ochranných pomůcek by se lidé měli vyhýbat konverzaci tváří v tvář.
Riziko nákazy kapénkovou infekcí je podle závěrů odborníků z University of Pennsylvania a amerického Národního ústavu pro cukrovku a onemocnění trávicího traktu a ledvin (National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases – NIDDK) značné. A to zvlášť uvnitř budov.
Kapénkami se šíří nemoci, jako jsou spalničky, chřipka, tuberkulóza, ale i koronavirus SARS-CoV-2.
Nakažený člověk prý může hlasitým hovorem vypustit do prostoru asi tisíc kapiček obsahujících virus. V případě některých nemocných, kteří se vymykají průměru, to nicméně může být i víc. Kapénky se sice postupně odpařují, ale za určitých podmínek vydrží v prostředí 8-14 minut.
Vědci prováděli test v uzavřeném experimentálním prostoru, kde panovala relativní vlhkost 27 % a teplota 23 °C. Dobrovolník snímaný lasery opakoval po dobu 25 vteřin větu „Stay healthy“. Čím hlasitěji přitom mluvil, tím více kapének v prostoru šířil.
Roušky ano
Závěry badatelů podle mluvčího NIDDK potvrzují oprávněnost doporučení amerických úřadů nosit respirátory a roušky. Odborníci dále doporučují dodržovat odstup a vyhýbat se v uzavřených prostorách konverzaci tváří v tvář bez roušky.
Související
-
Molekulární genetik Pačes: Hlavní otázka je, jak si na sebe virus a člověk jako druh zvyknou
Lenka Kabrhelová mluví s Janem Pačesem z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.
-
Protilátky na covid-19 dokázaly opice ochránit před novou nákazou, píše The Boston Globe
Jedna z nejvíc palčivých otázek současné pandemie koronaviru se ptá na to, jestli se lidé vyléčení z onemocnění covid-19 mohou virem nakazit znovu, anebo jsou imunní.
-
Covid-19 ohrožuje diabetiky, nedostatečně kompenzovaná cukrovka může být příčinou těžkého průběhu
Léčba diabetu za poslední velmi pokročila. Přesto se pořád hledají nové metody. S profesorem Martinem Haluzíkem z Centra diabetologie IKEMu mluvila Andrea Skalická.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.