Kancelář, nebo home office? Udělejte v práci příjemně a nechte zaměstnance vybrat, radí investorka Rychnovská z ASB Group
Investorka a zakladatelka společnosti ASB Group Petra Rychnovská se rozhodla, že ani v době pandemie neodepře svým zaměstnancům přístup do kanceláře. Pracovat doma delší dobu má podle ní dopady na komfort lidí, jak vyplynulo i z firemního výzkumu o zdraví zaměstnanců: „Největší problém měli se samotou, když byli doma. S tím, že přibírají, že mají bolesti zad a úzkosti. To přece člověka nedělá šťastným. Když mohli zčásti chodit do kanceláře, bylo to fajn.“
„Za celý rok pandemie jsme nechali dveře do kanceláře otevřené. V určitém období jsme spíše doporučovali pracovat z domu. Naši lidé mají technologie a zázemí pro home office. A mně hrozně mile překvapilo, že právě díky naší firemní kultuře do kanceláře chodili, měli jsme tu padesát šedesát procent kolegů,“ vyzdvihuje hybridní pracovní model Rychnovská.
Čtěte také
Svoji firmu ASB Group, která se věnuje managment consultingu, představuje jako středně velkou společnost se 130 zaměstnanci. Proč i v době pandemie chodili do kanceláře, si vysvětluje tím, že je jim tam dobře.
„Mají tady své kamarády, kolegy, sdílí s nimi čas. Pro nás je důležité podporovat i to, co se děje okolo, takže jsme měli fresh džusy od místního obchodníka, květiny od květinářů, maminky samoživitelky nám párkrát do měsíce dělaly snídaně, chodili jsme na obědy do malých lokálních bister. Takže důležitá byla nejen naše vnitřní komunita, ale i podpora okolí,“ vyzdvihuje Rychnovská.
Jak říká klasik, nikdo není ostrov sám pro sebe. Jsme tvorové, kteří potřebují společnost.
Petra Rychnovská
Zůstat delší dobu zavřený na home office podle ní není nic jednoduchého. „Jak říká klasik, nikdo není ostrov sám pro sebe. Jsme tvorové, kteří potřebují společnost.“
Čtěte také
Po dlouhých měsících se ale může stát, že část zaměstnanců, kteří byli striktně na home office, si doma zvykne na vlastní pracovní režim a do kanceláře se nebudou chtít vrátit.
„Když byli tím ostrovem rok, tak si zvykli. Bouří se, protože třeba dlouho cestovali do práce. Teď vidí, kolik času můžou ráno věnovat třeba venčení psa,“ míní Rychnovská. A doporučuje firmám, aby vytvořili takové prostředí, kam se zaměstnanci budou chtít vracet.
Co se změní na pracovním trhu v době pocovidové? Petry Rychnovské se ptá Václav Pešička.
Související
-
Máme prostor se zadlužit a dobře nastartovat ekonomiku, která dluhy splatí, míní ekonom Jan Švejnar
„Opatrnost, která je namístě, je opatrnost ve smyslu, že je lepší vydat více peněz a potom nechat ekonomiku, aby se pořádně nastartovala a pak pokračovala sama dál.“
-
Petr Holub: Ekonomika dál klopýtá po dně
Začátek roku 2021 nebyl dalším pádem v krizovém období naší ekonomiky. Její výkon zpomalil jen o tři desetiny procenta.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.