Kamila Pešeková: O návštěvu papeže je na Slovensku výrazně nižší zájem, než se čekalo

2. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Na návštěvu papeže se připravuje slovenské sídliště Luník IX.

Slovenští katoličtí biskupové se chystají na vrcholnou událost letošního roku, návštěvu papeže Františka. Vyzývají proto věřící, aby se přihlásili a zaregistrovali na setkání. Zájem o akce, které proběhnou v souvislosti s cestou hlavy katolické církve na Slovensko, je výrazně nižší, než se čekalo.

Na první pohled by to mohlo signalizovat, že i v tradičně katolické zemi začíná veřejný vliv církve klesat a ani papež nedokáže být dostatečně velkým magnetem.

Čtěte také

Kapacita na místech, kde se papež František setká s věřícími, je až 400 tisíc lidí. Dosud se do Košic, Prešova, Šaštína nebo Bratislavy přihlásila zhruba desetina původně odhadovaného počtu věřících. Jedinou podmínkou, kterou musí zájemci splnit, je dokončené očkování proti covidu-19.

A to je jeden z důvodů, proč se dosud nepřihlásilo více zájemců. Na Slovensku se v médiích hodně mluvilo o papežových výzvách, aby se lidé sjednotili a nechali se očkovat. Tyto výzvy zatím nepomohly a zůstaly na Slovensku nevyslyšeny. Mezi věřícími je totiž značné procento těch, kteří očkování i nadále odmítají.

Pokus o inventuru?

S rozdělením, jaké je dlouhodobě patrné ve slovenské společnosti a které covid ještě víc zvýraznil, se potýká i slovenská katolická církev. Je tam zjevné napětí mezi stoupenci tradičního proudu, opírající se o dogmata – ve věřících vidí hlavně ty, co mají poslouchat církevní autority. Proti nim stojí hlasy, které chtějí přiblížit církev okolní společnosti a reagovat na její proměny.

Čtěte také

Do toho zapadá i stále ještě nevyjasněná kauza kolem odvolání bývalého trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka. Jeho obhájci v něm vidí oběť vnitrocírkevních intrik, protože upozornil na nekalé hospodaření svého konzervativního předchůdce. Odpůrci Bezáka ho považují za odpadlíka a člověka, který se nikdy neměl stát biskupem.

Z úst vysokých církevních představitelů sice dlouhodobě zaznívá volání po jednotě církevního společenství. Avšak bez vyřešení Bezákova případu se to sotva podaří. Nedá se vyloučit, že právě v tom by mohla být návštěva papeže Františka velkým přínosem.

Bude to zapotřebí i z jiného důvodu. V nejbližší době totiž budou zveřejněny výsledky sčítání lidu. Při tom se podle informací ze samotné slovenské církve očekává, že počet lidí hlásících se ke katolické církvi oproti minulosti výrazně poklesne, a to možná až ke 40 procentům. Před dvaceti lety se k ní přihlásilo více než 70 procent obyvatel.

Kamila Pešeková

Namísto toho, aby se začalo diskutovat o příčinách daného poklesu a jak na vzniklou situaci reagovat, se vedou ve slovenském církevním prostředí virtuální debaty o vakcínách a zda je správné očkovat. Možná i proto, že je to pohodlnější než se pokusit o inventuru a úklid ve velkém domě s místnostmi, do kterých léta nikdo nevstoupil. 

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio