Kamila Pešeková: Kandidát na slovenského prezidenta Ivan Korčok věří v přívětivé Slovensko

31. srpen 2023

Bývalý slovenský ministr zahraničních věcí Ivan Korčok oznámil svoji kandidaturu do nejbližších prezidentských voleb. Stalo se tak několik týdnů poté, co současná hlava státu Zuzana Čaputová uvedla, že kandidovat už nebude. Právě končící prezidentka mu také před několika dny vyjádřila podporu.

Kandidatura kariérního diplomata Korčoka se všeobecně očekávala. Ani po svém odchodu z vlády loni v září se nevytratil z veřejného života. Ačkoli byl rok mimo aktivní politiku, zůstal s 28 procenty pátým nejpopulárnějším politikem v zemi. Má pověst erudovaného, racionálního a kultivovaného odborníka.

Čtěte také

Ve svém kandidátském vystoupení vyzdvihl, že posledních 30 let věnoval službě Slovensku. Působil jako velvyslanec v Německu, při Evropské unii, Severoatlantické alianci a také v USA. Po posledních parlamentních volbách se v roce 2020 stal ministrem zahraničí.

Korčok se hlásí k prozápadní a proevropské politice, kterou zastávali dva poslední prezidenti Slovenska, Andrej Kiska a Zuzana Čaputová. Na rozdíl od nich, kteří před svým zvolením nikdy ve vrcholné politice nepůsobili, jde ale Korčok do volebního klání jako kandidát, který je právě díky své minulosti diplomata a člena vlády čitelný. To by se mohlo ukázat být i velkou nevýhodou, protože jeho konkurenti by mohli zkusit prezentovat Korčoka jako kandidáta dřívějších, rekordně nepopulárních vlád premiérů Igora Matoviče a Eduarda Hegera.

Obavy z budoucnosti

Korčok sice jde do souboje o prezidentský úřad jako nezávislý kandidát. Může ale počítat s podporou liberální strany Sloboda a solidarita, která ho kdysi nominovala do vlády. Podobně se na jeho stranu staví i levicově-liberální Progresivní Slovensko.

Čtěte také

Je ale možné očekávat, že jej časem podpoří i další strany. I proto, že podle dosavadních průzkumů patří k volebním favoritům, který by neměl mít problém dostat se do rozhodujícího druhého kola.

Pak ale bude záležet na tom, kdo se tam ocitne spolu s ním. Pokud by to byl expremiér Robert Fico, byl by Korčok ve výhodě a měl vysokou šanci ho porazit. To neplatí pro situaci, že by se Korčok ocitl ve druhém kole s dalším bývalým premiérem Petrem Pellegrinim. Právě s ním by, aspoň podle současných dat sociologů, prohrál.

Slovenská prezidentská kampaň se naplno rozběhne až po předčasných parlamentních volbách, které budou na konci září. Už nyní se dá ale odhadnout, že bude velmi vyhrocená.

Kamila Pešeková, Český rozhlas

Může za to celková atmosféra ve slovenské společnosti, která je prosáknutá obavami z budoucnosti a celkovou nedůvěrou vůči státu a jeho institucím. Za takovéto situace se daří obzvlášť dezinformacím. Právě jejich šíření je pro Slovensko daleko větší problém než pro Česko.

S nejrůznějšími fámami i polopravdami se bude muset vyrovnat i Ivan Korčok. Víra v to, že „Slovensko má i jinou podobu, mnohem přívětivější“, jak uvedl při oznámení své kandidatury, může zemi pomoct neztratit naději.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio