Kamila Pešeková: Jak Robert Fico vstoupil do slovenské prezidentské kampaně

1. březen 2024

Když před více než rokem vrcholila v České republice prezidentská předvolební kampaň, jedním z nezapomenutelných výroků Andreje Babiše, jednoho z volebních favoritů, se stal ten o zachování míru. Tehdy Babiš tvrdil, že pokud by se stal prezidentem, „nezavlekl by Česko do války“. 

Nikdo tehdy nechápal, proč krátce před rozhodujícím druhým kolem voleb vytáhl něco tak výbušného. Jeho cílem bylo pravděpodobně vyvolat strach u voličů a následně je mobilizovat s tím, že pouze on může být jejich ochráncem.

Čtěte také

Podobnou situaci můžeme teď sledovat na Slovensku. Premiér Robert Fico šíří ani ne tak primárně strach z války jako spíš z toho, že Slováci budou nuceni bojovat na Ukrajině. A jedním dechem dodává, že on slovenské vojáky nikam nepošle, i kdyby měl odejít z funkce premiéra. To je silný argument, pokud si uvědomíme, jak všechno obětoval tomu, aby se mohl do čela vlády vrátit.

Proti Ficovým výrokům přitom stojí stanovisko šéfa NATO Jense Stoltenberga. Podle něj aliance neuvažuje, že by své vojáky na Ukrajinu poslala. Něco takového vyloučili i další premiéři členských států NATO jako třeba německý kancléř Olaf Scholz.

Varovat před nebezpečím války

To vede k domněnce, že podobně, jako chtěl Babiš kdysi mobilizovat voliče strachem z války, se chová i nyní Fico. Jde mu hlavně o to, strhnout k tomuto tématu pozornost právě nyní, měsíc před prvním kolem prezidentských voleb na Slovensku.

Čtěte také

Jeho slova o tom, že „strategie využít konflikt na Ukrajině na zničení Ruské federace nefunguje“, varování před „falešným démonizováním prezidenta Putina“ a že plánem EU je údajně „podporovat vzájemné zabíjení Slovanů“, mohou být dobrou návnadou.

Cílem je oslovit národně orientované voliče, kteří zvažují v prvním kole volit někoho jiného než Ficova kandidáta Petra Pellegriniho a ve druhém kole už k volbám vůbec nejít. Slova o válce a zlém Západu se hodí i proto, že hlavní Pellegriniho soupeř, bývalý ministr zahraničních věcí Ivan Korčok, je právě vnímaný jako prozápadní kandidát.

Kamila Pešeková, Český rozhlas

Totéž platí i pro končící prezidentku Zuzanu Čaputovou, kterou už v minulosti Ficovi lidé označovali za americkou agentku. Korčok teď může mít plné ruce práce, aby vyvracel všechny fake news, které se teď mohou začít šířit slovenským internetem. Ficova slova o válce a o možném nasazení západních vojáků na Ukrajině by se dala označit za jeho nepřímý vstup do probíhající prezidentské kampaně na Slovensku.

Bylo by velkým překvapením, pokud by po návratu z Paříže a ze summitu V4 v Praze zase přešel k běžné vládní agendě. Varovat před nebezpečím války totiž nestojí skoro žádné úsilí ve srovnání s nutností neustále vysvětlovat, proč vláda chtěla prosadit snížení trestů za závažné trestné činy.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio

Související