Kalousek: Rozpočet není reálný už od svého schválení. Pro jeho záchranu vláda neudělala vůbec nic

20. červen 2023

Miroslav Kalousek, bývalý ministr financí a poslanec TOP 09, kritizuje nejen na Twitteru hospodaření vlády. „Já jí pořád držím palce, jen je upozorňuji na to, že dělají něco jiného, než říkají,“ vysvětluje politik v pořadu Osobnost Plus.

„Jestli slibují, že budou konsolidovat veřejné rozpočty o 70 miliard ročně, tak si nemohou plánovat deficit 270 miliard na příští rok. To je v přímém rozporu s tím, co dělají, a politikou, kterou slíbili voličům,“ dodává Kalousek.

Čtěte také

Ten prý posledních 8 let před volbami kritizoval zásadně, pravidelně, často a nahlas Babišovu rozpočtovou politiku, kterou pokládal za velmi neodpovědnou. „Tahle vláda rozpočtovou politiku nezměnila, proto ji pořád kritizuji.“

„Výjimkou je konsolidační balíček, kterému velmi fandím a za který jsem rád, ačkoli k němu můžeme mít tisíc výhrad.“

Politik kritizuje také komunikaci současné vlády. „Nesmí se stát, že 11. května vláda řekne, že díky balíčku bude deficit 210 miliard, 1. června ale tvrdí 235 miliard a teď říkají 270. To se odehrálo během tří týdnů. Děsím se toho, kde budeme na konci tohoto a příštího roku.“

Tři fauly

Teď už lze z rozpočtu ubrat jen velmi málo, soudí Kalousek. „Já od ledna říkám, že rozpočet není reálný od okamžiku svého schválení, protože jsou tam tři fauly.“

Čtěte také

„Na straně příjmů je 50 miliard na papíře, které ale do rozpočtu nikdy nepřijdou, prodej emisních povolenek. Na straně výdajů bylo napsána nula na mimořádnou valorizaci, byť bylo jasné, že nějaká bude, minimálně 15 miliard, možná víc.“

Třetím faulem je podle bývalého ministra, že vláda počítá s tím, že si Fond dopravní infrastruktury půjčí 30 miliard, místo toho, aby si půjčil stát a do fondu je poslal.

„A já si říkám: proč tyhle švindly udělali? Když věděli, že je v rozpočtu minimálně 65 miliard díra, tak na to existuje lék. Na začátku roku se tato částka v jednotlivých kapitolách rozpočtu zaváže, tedy zakáže se utrácet a smlouvat a počká se, jak se vše vyvine. Podle toho je možné tyto výdaje v průběhu roku rozvázat.“

„Doufám, že se vláda vzpamatuje“

Nic z toho ale prý tato vláda neudělala. „A když se k tomu chystá v polovině roku, tak je prostor daleko menší, protože spousta peněz už je nasmlouvaných nebo utracených. Teď už je tedy bohužel pozdě.“

Čtěte také

„Až vláda přestane čekat a rozmyslí se, tak zjistí, že je pozdě. Také objeví staré pravidlo, že žádná rozhodnutí bývají často ta nejhorší možná. Oni prostě nerozhodli, a tak rozhodli, že deficit bude takový.“

Důvody, proč vláda takto jedná, či spíš nejedná, Kalousek jen odhaduje. „Je docela dobře možné, že v tom marketingovém pojetí politiky má někdo pocit, že o tom stačí mluvit a nemusí se to dělat.“

„Nemůžete jen tvrdit, že jste vláda rozpočtové odpovědnosti, musíte také dělat rozpočtově odpovědné a reálné kroky. Doufám, že se vláda vzpamatuje a deficit nebude 270 miliard. Do dnešního dne ale pro záchranu rozpočtu neudělala vůbec nic kromě toho, že občas říkala, že ještě musí počkat. Ale už není na co čekat,“ shrnuje Miroslav Kalousek.

Poslechněte si celou Osobnost Plus Barbory Tachecí v audiozáznamu. 

autoři: Barbora Tachecí , oci

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.